Fanerad med jakaranda, valnöt, lönn och färgat lövträ. Beslag av förgylld mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor, intarsia med korslagda ymnighetshorn samt festonger. Längd 68, bredd 43,5, höjd 83,5 cm. Nyckel medföljer.
Blekt. Senare nyckelskyltar.