377
264904

KUNGLIGA BOKBAND, omslutande en serie Stats-och Hovkalendrar (med varierande titlar) 46 volymer.

Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
3 530 - 3 980 EUR
3 640 - 4 100 USD
Klubbat pris
64 000 SEK
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801

Omfattar åren 1783-1817 (en del dubbla år). Några med anteckningar i. Röda marokängband med Hedvig Elisabeth Charlottas pärmexlibris, HCE under hertig- respektive kunglig krona. Två volymer utan monogram men med kronor i hörnen och en volym saknar kunglig märkning men innehåller tillsynes anteckningar av hertiginnans hand. Delvis med utrivna almenacks delar. Några volymer med rygg- och hörnskador men i huvudsak i mycket gott skick. MEDFÖLJER tre volymer, 1778-1780, med tillsynes anteckningar av hertiginnan. Samt en Kalender, 1846, med prinsessan Eugenies pärmexlibris.

Ej kollationerade.

Proveniens

Hertiginnan Hedvig Elisabeth Charlotta (1759-1818) Carl XIII:s gemål, drottning 1809.

Arthur Sjögren, "Svenska kungliga och furstliga bokägaremärken", 1915, sid 211-213 samt 269.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

222. Edward Hald, taklampa, "Saturnus", modell "HD 602", Orrefors, 1930-tal.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Budhistorik
55 000

ditt bud
50 000

ditt bud
48 000

ditt bud
46 000

ditt bud
44 000

ditt bud
42 000

ditt bud
40 000

ditt bud
38 000

ditt bud
36 000

ditt bud
34 000

ditt bud
32 000

ditt bud
30 000

ditt bud
28 000

ditt bud
26 000

ditt bud
24 000

ditt bud
22 000

ditt bud
Aktuellt bud:
55 000 SEK