BYRÅ, rokoko, Mathias Engström (mästare i Stockholm 1758-1797).
Fanerad med valnöt och amarant. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor. Signerad i översta lådbotten "M.ENGSTRÖM". Längd 117, bredd 63, höjd 81 cm. Nyckel medföljer.
Renoverad/kompletterad skiva, fanerskador, ett lås saknas.
×
Logga in
Kunde inte logga in