Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 565

 
1645 föremål
387. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
387. SEKRETÄR. Sverige, 1700-talets slut. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
663. SERVIS, 73 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.
663. SERVIS, 73 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
386. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
386. SEKRETÄR. Sengustaviansk, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
781. SALTKAR, ett par, av Magnus Graff, S:t Petersburg 1776.
781. SALTKAR, ett par, av Magnus Graff, S:t Petersburg 1776.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1590. MATKNIVAR, åtta stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1590. MATKNIVAR, åtta stycken, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
706. SOCKERSKÅL med lock, otydlig mästarstämpel, Grasse 1768. Rokoko.
706. SOCKERSKÅL med lock, otydlig mästarstämpel, Grasse 1768. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
733. KAROTT, av Johan Abraham Hallard, Stockholm 1781. Gustavianskt.
733. KAROTT, av Johan Abraham Hallard, Stockholm 1781. Gustavianskt.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1152. SEMIANTIK GHOM PART SILK. 332,5 x 210 cm.
1152. SEMIANTIK GHOM PART SILK. 332,5 x 210 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
693. DRYCKESKANNA, ostämplad, Danmark 1700-talets andra hälft.
693. DRYCKESKANNA, ostämplad, Danmark 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
342. Joseph de Saint-Michel, Ädling i blå justacorps.
342. Joseph de Saint-Michel, Ädling i blå justacorps.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1409. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
1409. FAT, porslin. Qing dynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
696. GRÄDDSNÄCKA, av Lorens Stabeus, Stockholm 1759. Rokoko.
696. GRÄDDSNÄCKA, av Lorens Stabeus, Stockholm 1759. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1259. GUANYIN, järn. Troligen sen Ming dynasti.
1259. GUANYIN, järn. Troligen sen Ming dynasti.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
219. Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?).
219. Nils (Niclas) Hagelberg, "Anna Kajsa Viberg" (ca 1780-?).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
372. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Uytenbogaert, the goldweigher".
372. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Jan Uytenbogaert, the goldweigher".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
970. RING, två briljantslipade diamanter, tot. 1.46 ct.
970. RING, två briljantslipade diamanter, tot. 1.46 ct.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
442. SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.
442. SOFFA, gustaviansk, Erik Öhrmark, verksam i Stockholm 1777-1813. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
529. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).
529. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-84).
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
846. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera ca 0.70 ct samt mindre, 1930-tal.
846. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, vardera ca 0.70 ct samt mindre, 1930-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1534. TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
1534. TRÄDGÅRDSPALLAR, två stycken, porslin. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
52. Anton Genberg, Vinterlandskap från Jämtland.
52. Anton Genberg, Vinterlandskap från Jämtland.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
243. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.
243. Henrik Theodor Lundh, Stilleben med fåglar och hare.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1274. SKULPTUR, trä. Qing dynastin.
1274. SKULPTUR, trä. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1546. SKÅL, porslin. Ming dynastin med Jiajings sex karaktärers märke.
1546. SKÅL, porslin. Ming dynastin med Jiajings sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1333. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
1333. FIGURIN, nefrit. Qing dynastin.
Klubbat pris 
110 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
548. BORDSPENDYL. "L Grognot a Paris" Frankrike. Empire.
548. BORDSPENDYL. "L Grognot a Paris" Frankrike. Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
783. BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets slut /1800-talets början.
783. BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets slut /1800-talets början.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
782. BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets andra hälft.
782. BÄGARE, 5 st, Moskva 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1568. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1568. KRUKA, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
66. VICTOR FORSSELL, olja på pannå, sign.
66. VICTOR FORSSELL, olja på pannå, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
517. LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling ( mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.
517. LJUSSTAKAR, ett par. Gudmund Östling ( mästare i Vimmerby 1762-90). Rokoko.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
644. VINGLAS, fyra stycken.  Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
644. VINGLAS, fyra stycken. Norge, Nöstetangen, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1677. TE-SERVIS, 11 delar, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
1677. TE-SERVIS, 11 delar, vapenporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1521. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sigillmärke.
1521. SKÅL, porslin. Qing dynastin med Qianlongs sigillmärke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1400. VAS, porslin. Qing dynastin.
1400. VAS, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1281. SKÅL, cloisonne, Ming dynasti, 1600-tal.
1281. SKÅL, cloisonne, Ming dynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1347. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
1347. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1349. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
1349. RULLMÅLNING, Qing dynastin.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
1002. ARMBAND, ledad med infattade rubiner. 1950-tal.
1002. ARMBAND, ledad med infattade rubiner. 1950-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1066. RING, sk eternity ring, 16 briljantslipade diamanter, tot. 2.80 ct.
1066. RING, sk eternity ring, 16 briljantslipade diamanter, tot. 2.80 ct.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1060. BROSCH, små diamanter med odlad pärla, tot. ca 1 ct. Tidigt 1900-tal.
1060. BROSCH, små diamanter med odlad pärla, tot. ca 1 ct. Tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1669. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1669. VAS, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1215. SKULPTUR, lergods. Tang dynastin (618-907).
1215. SKULPTUR, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
378. Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA. 1-3.
378. Erik Dahlbergh, SUECIA ANTIQUA ET HODIERNA. 1-3.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
564. LJUSSTAKAR/CASOLETTER, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
564. LJUSSTAKAR/CASOLETTER, ett par. Älvdalen, omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
281. PHILIPS WOUWERMAN ,  Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.
281. PHILIPS WOUWERMAN , Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
839. ARMBAND, rundslipade rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 2.40 ct.
839. ARMBAND, rundslipade rubiner och briljantslipade diamanter, tot. ca 2.40 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
759. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1746.
759. BÄGARE, av Anders Lundman, Stockholm 1746.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1577. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
1577. URNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
435. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
435. VINKYLARE. England, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1011. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.35 ct.
1011. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 2.35 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
862. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.83 ct.
862. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 2.83 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1014. HÄNGE, 151 briljantslipade diamanter, tot. 3.08 ct, i form av hjärta.
1014. HÄNGE, 151 briljantslipade diamanter, tot. 3.08 ct, i form av hjärta.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
925. ÖRHÄNGEN, ametister och briljantslipade diamanter, tot. 1.90 ct.
925. ÖRHÄNGEN, ametister och briljantslipade diamanter, tot. 1.90 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
502. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
502. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1483. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1483. TALLRIKAR, 16 stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
179. John Willis Good, En trött springare.
179. John Willis Good, En trött springare.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
524. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
524. LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1161. SEMIANTIK ISFAHAN. 332,5 x 213,5 cm.
1161. SEMIANTIK ISFAHAN. 332,5 x 213,5 cm.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
18 000 - 22 000 SEK
259. Alexander Lauréus, Rastande sällskap vid lägereld.
259. Alexander Lauréus, Rastande sällskap vid lägereld.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1180. SEMIANTIK KESHAN. 392 x 313 cm.
1180. SEMIANTIK KESHAN. 392 x 313 cm.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
133. Anders Zorn, "Kajuta".
133. Anders Zorn, "Kajuta".
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1220. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
1220. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907).
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
815. DOSA, guld 18k, London 1803.
815. DOSA, guld 18k, London 1803.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
684. POKAL, av Cornelius Erb, Augsburg (verksam 1586-1618).
684. POKAL, av Cornelius Erb, Augsburg (verksam 1586-1618).
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1020. COLLIER, trappslipade akvamariner, tot. 82 ct.
1020. COLLIER, trappslipade akvamariner, tot. 82 ct.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1190. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 210 x 130 cm.
1190. ANTIK/SEMIANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 210 x 130 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1175. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 194 x 130,5 cm.
1175. SEMIANTIK SILKE KESHAN. 194 x 130,5 cm.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
812. DOSA, guld en deux couleurs 18k. Hanau 1700-talets slut/c:a 1800.
812. DOSA, guld en deux couleurs 18k. Hanau 1700-talets slut/c:a 1800.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1028. HÄNGE, blå fasettslipad topas med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
1028. HÄNGE, blå fasettslipad topas med briljantslipade diamanter, tot. ca 0.85 ct.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
177. Rudolf Maison, Morgontoalett.
177. Rudolf Maison, Morgontoalett.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
879. ARMBAND, små rosenslipade diamanter samt tre naturliga boutonpärlor. 1930-tal.
879. ARMBAND, små rosenslipade diamanter samt tre naturliga boutonpärlor. 1930-tal.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK