BORDSPENDYL, av Michel-Francois Piolaine (mästare i Paris 1787). Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Förgylld brons, vit och svart marmor. Urhuset flankerat av kolonner. Krönande örn. Vitemaljerad urtavla märkt "Piolaine A Paris". Längd 35, höjd 53 cm. Pendel och nyckel medföljer.
Nagg på urtavla.
×
Logga in
Kunde inte logga in