Benvit botten med polykroma fåglar, molnband och stora blom- och palmettslingor. Mellanblå huvudbård med palmettrankor och blad.
Fläckar, smärre lagningar. Långsidorna med trampveck, en kortsida något avkortad, en med smärre skador.
Köpt i Teheran på 1950-talets början av nuvarande ägarnas far.