Nr. | Föremål | Klubbat pris |
311 | FIGURIN, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-1795). | Återrop |
312 | SERVIS, 80 delar, vapenporslin. Qing dynastin, daterad Canton 1910. | Återrop |
313 | FIGURIN, porslin. Sen Qingdynasti. | 2 200 SEK |
314 | FIGURIN, porslin. Troligen Meissen. | 800 SEK |
315 | MATTA, semiantik/ Old Azerbadjan. 212 x 122 cm. | 6 000 SEK |
316 | KÅSOR, 2 st, silver, bl a Johan Leffler, Falun 1778. | 5 200 SEK |
317 | BRICKA, silver. Ryssland 1809. | 8 000 SEK |
318 | DRYCKESKANNA, silver. saknar stmplr. Barockstil. | 4 500 SEK |
319 | SKÅL/TROFE, silver, Danmark 1911, 867g. | 23 000 SEK |
320 | IKON, förgylld mässing. Ryssland 1800-talets slut 1900-talets början. | 10 500 SEK |
321 | KAFFESERVISDELAR, 24 st, flintgods, Rörstand och Gustavsberg, 1800-tal. | 900 SEK |
322 | ÄMBETSMANNAVÄRJA, Sverige, 1800-tal. | 750 SEK |
323 | DRÄKTVÄRJA modell 1893. | 750 SEK |
324 | Christo & Jeanne-Claude, Project for the Arc de Triomphe, Paris. | 5 000 SEK |
325 | CHRISTO, färglitografi, sign o numr 158/300. Utförd 1970. | Återrop |
326 | BORDSLAMPA, brons. | 2 600 SEK |
327 | PRAKTVAS, Nyrenässans, 1800-talets andra hälft. | 2 200 SEK |
328 | BYRÅ. Frankrike, Louis XV-stil. 1800-tal. | Återrop |
329 | JOSEF FRANK, soffa, Firma Svenskt Tenn, modell 968. | 8 000 SEK |
330 | JOSEF FRANK, pall, Firma Svenskt Tenn, modell 647. | 2 200 SEK |
331 | Jacques André Portail Tillskriven, Kvinnostudie. | 2 000 SEK |
333 | BORD, "Idealbordet" Otto Wretling, Umeå 1930-tal, för K.A. Andersson Matt- och Möbelaffär, Sala. | Återrop |
334 | BORD, Afrika, 1900-talets andra hälft. | 1 500 SEK |
335 | STOLAR, ett par, Charles och Ray Eames, 1960-tal. | 6 500 SEK |
336 | TALLRIKAR, ett par. Qing dynastin (Qianlong 1736-95). | 1 600 SEK |
337 | PLAKETT, emalj på koppar. Indien 1900-talets början. | Återrop |
338 | DEKORDELAR, 2 st, snidat trä. Barock, 1600/1700-tal. | 4 200 SEK |
339 | SMÖRTERRIN med LOCK och FAT, kompaniporslin Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 3 600 SEK |
340 | Erling Ärlingsson, Utan titel. | 14 500 SEK |
341 | C Göran Karlsson, Komposition. | 3 000 SEK |
342 | RALPH RILTON, olja på duk. Sign. | Återrop |
343 | PORSLINSPLAKETT, troligen Tyskland. Sekelskiftet 1900. | Återrop |
344 | BÄGARE, Lorens Stabeus, Stockholm 1749. | 10 000 SEK |
345 | PALL, mahogny ca 1900. | 5 000 SEK |
346 | VICTOR VASARELY. Färgserigrafi, signerad i blyerts och numrerad 195/250. | Återrop |
347 | TALLRIKAR, 5 (2+2+1) st, djupa, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 3 500 SEK |
348 | SIMON GATE, skål med underfat, Orrefors 1930. | 14 000 SEK |
349 | TALLRIKAR, 4 st, porslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 2 600 SEK |
350 | TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 2 400 SEK |
351 | DOSOR, 2 st. sköldpadd, 1800-talets förra hälft. | 3 600 SEK |
352 | GERARD VAN DEN BERG, fåtölj med fotpall, "Loge", för Montis, Holland. | 14 500 SEK |
353 | Bengt Lindström, Utan titel. | 18 500 SEK |
354 | LARS HILLERSBERG, blandteknik på papper, sign och utförd 1968. | Återrop |
355 | Jules Schyl, "Vid fönstret". | 15 000 SEK |
356 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Märkta N med kejserlig krona. Sekelskiftet 1900. | Återrop |
357 | FAT, ett par, porslin. "Sévres", troligen 1800-tal. | 6 000 SEK |
358 | FIGURINER, två stycken, porslin. Berlin, 1700-talets slut. | 7 600 SEK |
359 | KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen, 1700-tal. | 2 500 SEK |
360 | KOPP med FAT och LOCK, porslin. Meissen. Marcolinis period (1774-1814). | 2 200 SEK |
361 | TREMBLEUSE, porslin. Wien, 1700-tal. | 1 500 SEK |
362 | KOPP med FAT, porslin. "Sevres", 1800-tal. | 7 000 SEK |
363 | SALTKAR, ett par, silver och glas. G.G.Rehnberg, Norrköping 1797-1823. | 3 600 SEK |
364 | SKÅLFAT, 4 st (2+2), porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95). Kompaniporslin. | Återrop |
365 | GALLERIMATTA. Semiantik Kayseri Saff. 246 x 86,5 cm. | 4 500 SEK |
366 | Isaac Grünewald, Sommarlandskap. | 78 000 SEK |
367 | Carlo Maderno Efter, "Hercules och Antaeus". | 7 500 SEK |
368 | Helmer Osslund, Landskapsmotiv. | 11 500 SEK |
369 | LEJONFAMILJ, 4 delar. Tyskland/Frankrike, 1900-talets början. | Återrop |
370 | LJUSSTAKAR, ett par, silver. Carlson , Göteborg 1962. Design Tore Eldh. | 14 500 SEK |
371 | SKÅL, silver. Norska stmplr. Emil O. Möller, Malmö 1931. | 3 800 SEK |
372 | URNA, porslin. Kanton sen Qing dynasti (1644-1914). | 9 000 SEK |
373 | PILGRIMSFLASKA, porslin. Sen Qing dynasti (1644-1914). | 6 500 SEK |
374 | RÖKELSEHÅLLARE, ett par, lergods. Qing dynastin (1644-1914). | 1 500 SEK |
375 | BUDDAHUVUD, brons med stenar. Troligen Nepal. | 3 500 SEK |
376 | FIGURINER, 3 st, brons. Qing dynastin (1644-1914). | 2 000 SEK |
377 | FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914). | Återrop |
378 | FIGURIN, brons. Qing dynastin (1644-1914). | Återrop |
379 | ANKELRING, silver. Qing dynastin (1644-1914). | 2 200 SEK |
380 | SKULPTURER, två stycken, elfenben. Japan, ca 1900. | 3 600 SEK |
381 | MATTA. Old Silke Ghom. 206 x 135 cm. | 6 500 SEK |
382 | JEAN LOUIS GRÉGOIRE. Skulptur, brons. Signerad J Gregoire. | Återrop |
383 | KANDELABRAR, ett par, nysilver. CG Hallberg. | 6 500 SEK |
384 | GRÄDDSNÄCKA, Anders Schotte, Uddevalla 1797. | 10 500 SEK |
385 | KALKAR, ett par, Adam Tillström, Växjö 1815. | 2 600 SEK |
386 | SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1760. | 4 600 SEK |
387 | SKED med kronknopp, Nils Grubb, Hudiksvall 1775. | 4 200 SEK |
388 | SKED, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)). | 4 200 SEK |
389 | SKED med kronknopp, Christoffer Bauman, Hudiksvall 1789. | 5 800 SEK |
390 | TUMLARE, Johan Wickman, Hudiksvall (verksam 1750-1755 (1758)). | 4 000 SEK |
391 | KYRKDOSA, Anders Schotte, Uddevalla 1774. | 4 000 SEK |
392 | KYRKDOSA, Jeremias Wallbom, Uddevalla 1786. | 2 400 SEK |
393 | GRÄDDSNÄCKA, av Lars Boye, Stockholm 1769. Rokoko. | 15 000 SEK |
394 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 17 000 SEK |
395 | Eric Detthow, Utan titel. | Återrop |
396 | Richard Ansdell Hans art, Två små hundar. | 19 000 SEK |
397 | GOLVLAMPA, brunpatinerad brons och cloissoné. Sekelskifte 1900. | 8 000 SEK |
398 | TRÅGSOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 17 000 SEK |
400 | SAMUEL PRITCHETT, olja på duk. Sign. | Återrop |
401 | Joseph Sylvestre, Interiör. | 8 000 SEK |
402 | Steven Sorman, "Good Bridges and Bad Bridges". | 8 000 SEK |
403 | Claes Oldenburg, "Figure and phallus I". | 5 000 SEK |
404 | Terrence La Noue, "Divisions of the heaven". | 15 000 SEK |
405 | RAGNAR PERSON, olja på duk. Sign. | Återrop |
406 | Arthur Boué, Sommarpromenad. | 3 600 SEK |
407 | Emma Magnus, Prinsessa. | 8 500 SEK |
408 | Antoni Tàpies, "Empreintes de mains". | 7 000 SEK |
409 | LJUSKRONA, för tolv 12 ljus. Sengustaviansk stil, 1900-tal. | 22 000 SEK |
410 | GARDINER, 1 par, och GARDINKAPPA. Gobelängteknik. | 4 800 SEK |
411 | John Börjeson, Stående yngling. | 15 000 SEK |
412 | ERIK JERKEN, olja på duk. Sign Jerken, Nice. | Återrop |