Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | FIGURINER, 2 st, elfenben. Kina, 1900-talets första hälft. | 29 000 SEK |
2 | INDUSTRILAMPA, järn. 1900-talets första hälft. | 3 000 SEK |
3 | ELDHUNDAR, ett par. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI. | 25 000 SEK |
4 | CHARLES HANCOCK, olja på pannå, sign o dat 1833. | Återrop |
5 | JOSEF LORENZL
Figurin, Goldscheider, Wien ca 1936. | 5 500 SEK |
6 | SKÅLFAT, porslin. Ming. Swatow. | 2 000 SEK |
7 | KNAPPAR, ett par samt SPÄNNE, nefrit. Trol sen Qing. | 6 500 SEK |
8 | Lars Lerin, "Svolvaer". | 60 000 SEK |
9 | STIG LINDBERG
Figurin, "De Tu", ur serien "Figurin", Gustavsberg 1970-tal. | 1 500 SEK |
10 | Yves Klein, "Venus Bleue". | 350 000 SEK |
11 | PENSELSTÄLL, porslin. Sen Qing dynasti. | 4 500 SEK |
12 | KAI LYNGFELDT-LARSEN, karmstol, Søren Villadsen, Danmark, 1960-tal. | 1 500 SEK |
13 | FIGURIN, porslin. Qing dynastin 1700-tal. | 1 500 SEK |
14 | RYTTARSKULPTUR. Frankrike, 1800-talets första hälft. | 8 500 SEK |
15 | AMPEL, för sex ljus. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire. | 7 500 SEK |
16 | GÖSTA ADRIAN-NILSSON, akvarell och gouache, sign GAN. | Återrop |
17 | Utan titel. | 5 500 SEK |
18 | TALLRIKAR, 18 stycken, porslin. Frankrike, Empire. | Återrop |
19 | VIKSKÄRM, sexdelad, Kina, tidigt 1900-tal. | Återrop |
20 | Lennart Berglund, "Klondyke". | 4 000 SEK |
21 | JÜRGEN BRODWOLF. Blandteknik, collage. Sign o dat 1973. | Återrop |
22 | JÜRGEN BRODWOLF, blandteknik, sign o dat 1973. | Återrop |
23 | Willy Weber, "Conception". | 9 000 SEK |
24 | SIMON GATE, skål med fat, Orrefors 1929. | Återrop |
25 | TUSCHSTEN, troligen sen Qing dynasti. | 1 800 SEK |
26 | VASER, 5 st samt SKÅL, keramik. Sydostasien, bl a Ming. | 4 000 SEK |
27 | BORDSPENDYL. Nygotik, Paris, ca 1830. | 4 500 SEK |
28 | BERGERER, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | Återrop |
29 | Niklas Anderberg, "Inte mitt i prick". | 4 000 SEK |
30 | YTTERFODER, porslin. Qing dynastin, 1800-tal. | 1 500 SEK |
31 | BORDSLAMPA. Empire, 1800-talets början. | 8 000 SEK |
32 | TALLRIKAR, 12 st, porslin. Troligen sen Qing dynasti. | 4 500 SEK |
33 | MATTA. Old Ghom figural part silk. 204 x 138,5 cm. | 4 500 SEK |
34 | KUDDAR, 4 st. Troligen Frankrike, 1900-talets andra hälft. Ca 45 x 56 cm vardera. | 3 000 SEK |
35 | SJAL. Patrick Frey, Paris, 1900-talets andra hälft. 141 x 139,5 cm. | 1 100 SEK |
36 | MATTA. Old Nain. 202,5 x 119 cm. | 4 200 SEK |
37 | MATTA. Old Keshan. 341,5 x 255 cm. | 13 000 SEK |
38 | LJUSKRONA, för tio ljus. Empirestil, 1800-tal. | 42 000 SEK |
39 | PRAKTURNOR på SOCKEL, ett par, porslin. Frankrike, 1800-talets mitt, Jacob Petit. | 13 500 SEK |
40 | FIGURINER, 3 st lergods. Sydamerika samt Thailand. | Återrop |
41 | SIDEBOARD, regencystil, England, 1800-tal. | Återrop |
42 | BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire. | 12 000 SEK |
43 | Arman (Armand Pierre Fernandez), "Slice of Liberty". | 38 000 SEK |
44 | LJUSSTAKER, ett par, silver. Barockstil, CG Råström, Stockholm 1946. | 4 000 SEK |
45 | HUVUD, sten. Buddha. Thailand. | 8 500 SEK |
46 | Axel Fridell, "Sittande naken flicka". | 2 500 SEK |
47 | Eduard Wiiralt, "NUDES IN LANDSCAPE" (AKTID MAASTIKU TAUSTAL). | 9 000 SEK |
48 | Johan Axel Wetterlund, "Tiger". | 6 500 SEK |
49 | VINOFFERKÄRL, RÖKELSEKAR samt VAS, brons. Qingdynastin. | 2 400 SEK |
50 | Bert Stern, Marilyn Monroe i Vogue, 1962. | 17 000 SEK |
51 | AXEL TÖRNEMAN. Signerad Törneman. Olja på duk. | Återrop |
52 | BUDDHA, förgylld brons. Sen Qing dynastin. | 9 500 SEK |
53 | PALL, Singer, tidigt 1900-tal. | 3 000 SEK |
54 | JORMA PURANEN, C-print, sign, numr 2/6 o dat 2004. | Återrop |
55 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Troligen Samson, 1800-tal. | Återrop |
56 | TEKANNA, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 200 SEK |
57 | FIGURIN, porslin. Kai Nielsen för Bing & Gröndahl, Danmark, sign. | 200 SEK |
58 | TERRIN med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 700 SEK |
59 | FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-tal. | 4 000 SEK |
60 | STEKFAT, porslin. Qingdynastin, Qianlong 1736-95. | 3 400 SEK |
62 | BOJAN, porslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal. | 2 700 SEK |
63 | VAS, porslin, Qing dynastin, 1800-tal. | Återrop |
64 | DENISE GRÜNSTEIN , silvergelatinfotografi, glas, silikon. Sign o dat 2005. Numr 1/5 a tergo. | Återrop |
65 | Oscar Reutersvärd, Egyptiska erotiska motiv. | 3 600 SEK |
66 | OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerade tryck. ett par, sign. Oscar Reutersvärd. | Återrop |
67 | PRAKTVAS, brons. Arkaiserande, Troligen Qing dynastin (1644-1911). | 5 800 SEK |
68 | OSCAR REUTERSVÄRD, kolorerat tryck, sign. Oscar Reutersvärd. | Återrop |
69 | HUVUDJÄGARSVÄRD med KNIV. Borneo. Sent 1800-tal. | 2 200 SEK |
70 | BJÖRNSKINNSMÖSSA för Grenadjärer. | 300 SEK |
71 | ROCK. siden. Längd 133 cm. Kina omkring 1900. | 11 000 SEK |
72 | JACKA, siden. Längd 107 cm. Kina omkring 1900. | 9 000 SEK |
73 | VAS, majolika 1800-talets andra hälft. | 2 000 SEK |
74 | SALVADOR DALÍ. Färgetsning med torrnål, sign o numr 54/150. | Återrop |
75 | Albin Josef Åkerblom, "Sittande yngling mot grön fond". | 7 500 SEK |
76 | SKÅLFAT, 5 st, porslin, Japan 1800-tal. | Återrop |
77 | Erotiskt motiv. | Återrop |
78 | KRUKOR, ett par, mässing. Märkt Edvard Johansson, Norrköping. | 2 000 SEK |
80 | NETSUKES, 2 st, ben samt ÄGG (trä), Japan, 1900-tal. | 2 400 SEK |
81 | INROS, 2 st, ben, Japan 1900-tal. | 1 300 SEK |
82 | DEKORPLATTOR, 12 st, ben. Kina 1900-tal. | 1 300 SEK |
83 | ASK, koppar, Sydostasien. | Återrop |
84 | SKULPTUR, silver och bergkristall, sent 1900-tal. | 3 800 SEK |
85 | KOPPAR, 24 st, porslin. Kejserliga porslinsmanufakturen, St Petersburg, Tsar Alexander III:s och Nicholas II:s period. | Återrop |
86 | TALLRIKAR, 6 st. Qing dynastin Qianlong (1736-95). | 5 000 SEK |
87 | VAS, porslin. Japan 1600-tal. | 2 200 SEK |
89 | BORDSPENDYL, brons. 1800-tal. | 8 000 SEK |
90 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 4 000 SEK |
91 | FAT, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 000 SEK |
92 | KANNA, glas och silver. Österrike 1901-21. | 2 200 SEK |
93 | MÅNSKENSLAMPA, glas och mässing. 1800-talets andra hälft. | 2 700 SEK |
94 | BORDSPENDYL. Frankrike 1830/40-tal. | 12 000 SEK |
95 | BORDSPENDYL. Frankrike 1830-40-tal. | 13 500 SEK |
96 | STOLAR, 12 stycken, rokokostil, 1900-tal. | 24 000 SEK |
97 | BYRÅ, Sverige, 1700-talets sista del. Sengustaviansk. | 16 800 SEK |
98 | BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko. | 27 000 SEK |
99 | BÄGARE, silver. Ryssland 1798. | 5 000 SEK |
100 | MATTA. Antik Turkmensk Ensi. 149,5 x 121. | Återrop |
101 | MATTA. SEMIANTIK KINA. 203 x 122 cm. | 2 200 SEK |
102 | GLADYS NILSSON, akvarell. | Återrop |
104 | Monika Larsen Dennis, " From the painting series, Outing", 2000. | 2 000 SEK |