Nr. | Föremål | Klubbat pris |
105 | TRÄSNITT, 2 st av okänd konstnär. Japan, 1800-tal. | 2 800 SEK |
106 | MÅLNING PÅ SIDEN MED 12 SHUNGAMOTIV av okänd konstnär, Kina 1900-tal. | 1 800 SEK |
107 | FIGURINER, 2 st, porslin. Kina, 1900-tal. | 2 400 SEK |
108 | FIGURIN, porslin. Kina, 1900-tal. | 900 SEK |
109 | KOLORERADE GRAVYRER, 2 st, 1800-tal. | 1 000 SEK |
110 | SIDENMÅLNING samt GOUACHE, Kina resp Persien/Indien, 1900-tal. | 1 000 SEK |
111 | FIGURINER, 8 st, elfenben, Kina 1900-talets början. | 11 000 SEK |
112 | TOILETTSPEGEL, orientalisk stil, 1900-tal. | 2 200 SEK |
113 | OKÄND KONSTNÄR, gouacher, 12 st. Kina, omkring sekelskiftet 1900. | Återrop |
114 | AXEL NILSSON, olja på duk, sign. | Återrop |
115 | Einar Jolin, Nakenstudie. | 9 500 SEK |
116 | Karl Witholm, Orientalisk kvinna. | 5 500 SEK |
117 | SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong 1736-95. | 5 000 SEK |
118 | BRODERAD TAVLA, sk petit point. 1800-talets slut. | Återrop |
119 | CECILIA EDEFALK, silvergelatinfotografi, 2 st, sign o dat 2004 a tergo. | Återrop |
120 | BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753. | 11 000 SEK |
121 | TIMO SOLIN, blandteknik på pappannå. Sign o dat -76. | Återrop |
122 | IKON, med silverinfattning, Moskva 1818, Maria och Jesusbarnet. 33x27 cm. | 26 000 SEK |
123 | TRÄSNITT, Japan, 1800-talets mitt. | 600 SEK |
124 | LJUSSTAKAR, ett par, silver, Österrike-Ungern Rokokostil, efter 1886. Vikt 523 g. | Återrop |
125 | Anders Zorn, "Dalälven". | 7 500 SEK |
126 | PG Thelander, Naken kvinna med tomte. | 2 800 SEK |
127 | KAFFEKANNA, av Gustaf Möllenborg-Féron, Stockholm 1862. | 3 000 SEK |
128 | Salvador Dalí, "Femme à l 'escargot" ur "Poèms secrets d ' Apollinaire". | 4 000 SEK |
129 | PARTI EROTISK LITTERATUR/TIDSKRIFTER, 12 st. | 800 SEK |
130 | PARTI EROTICA, 9 delar, Orientaliskt, 1900-tal. | 2 600 SEK |
131 | FIGURGRUPP, brons. Franz Bergmann, Wien, sign Namgreb. | 2 400 SEK |
132 | CIGARETTETUI, troligen Gustav Klingert, Moskva 1888. | Återrop |
133 | FIGURIN, mässing. Orientalisk, 1900-tal. | 1 300 SEK |
134 | KARMSTOL, gustaviansk, 1700-talets slut. | 6 000 SEK |
135 | SPEGEL, rokoko, 1700-talets andra hälft. | 7 000 SEK |
136 | DENIS PIEL, platinum print, 1984. Sign Denis Piel, dat 15 Dec 1992 o numr 5/21. | Återrop |
137 | DENIS PIEL, platinum print. Sign Denis Piel, dat 92 och numr 3/21 a tergo. | Återrop |
138 | FIGURIN, porslin. Kongl Dansk. Gerhard Henning. | Återrop |
139 | Carin Nilson, Sittande kvinna. | 2 400 SEK |
140 | Mona Huss Walin, Erotisk scen. | 1 500 SEK |
141 | Peter Dahl, Utan titel. | 1 600 SEK |
142 | PIERO FORNASETTI, tallrikar, 12 st, "Eva", Milano, Italien. | 10 500 SEK |
143 | LÉON BUREAU, skulptur, brons, sign. | Återrop |
144 | BUDDHA, brons. Ming stil. | 6 600 SEK |
145 | KRUCIFIX, silver. Moskva, 1868. | 7 500 SEK |
146 | IKON, icke identifierad mästare, Moskva 1800-talets förra hälft. | 3 000 SEK |
147 | BORDSUPPSATS, Empirestil 1800/1900-tal. | 12 000 SEK |
148 | AMPEL, sengustaviansk stil 1800/1900-tal. H ca 75. | Återrop |
149 | KARAFF, glas med dekor i guld. SAINT LOUIS Frankrike 1800-talets slut. | 3 000 SEK |
150 | OKÄND KONSTNÄR, färggravyrer, ett par, 1800-talets början. | Återrop |
151 | REGISSÖRSSTOLAR, ett par, 1900-talets andra hälft. | 5 500 SEK |
152 | MATGRUPP, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980. | 8 300 SEK |
153 | SOCKERSKÅLAR MED LOCK, ett par, M.Fryberg, Jönköping 1835. | 13 000 SEK |
154 | SOCKERSKRIN, silver, av Gustaf Stafhell d ä. Stockholm 1755. Rokoko. 240g. | Återrop |
155 | BÄGARE, silver. Erik Ernander, Uppsala 1793. | 6 500 SEK |
156 | Nils Fougstedt, Leda och svanen. | 2 200 SEK |
157 | Gösta Werner, "Tatueringar". | 20 000 SEK |
158 | Edouard Boubat, "Hommage à Douanier Rousseau". | 15 000 SEK |
159 | Andreas Eriksson, Almanacka 2011. | 1 030 SEK |
160 | Andreas Eriksson, Almanacka 2011. | 1 200 SEK |
161 | ULF RAHMBERG, färglitografier, 3 st, en sign och numr 6/200. | Återrop |
162 | ULF RAHMBERG. Grafiska blad, 3 st. Två sign och numr 36/69 resp 23/25. | Återrop |
163 | Gerda Palm, Naken modell. | 2 000 SEK |
164 | FÅTÖLJ. Empire, 1800-talets första hälft. | 18 000 SEK |
165 | BORD, 1800-tal, sannolikt Italien. | 28 000 SEK |
166 | JARDINIERE. Empirestil, 1800/1900-tal. | 5 000 SEK |
167 | KOLONNSKÅP, ett par. Empire, 1800-talets början. | 22 000 SEK |
168 | AFFISCH samt KATALOG, "Erotic art", Lunds konsthall 1968. | 1 800 SEK |
169 | DAMKÄPP, KÄPP samt VANDRINGSSTAV, trä, 1900-tal. | 2 400 SEK |
170 | KÄPPAR, 4 st, 1900-tal. | 1 600 SEK |
171 | KÄPPAR, 3 st, trä, 1900-tal. | 2 000 SEK |
172 | KÄPP, malacka och knopp av guld, stmplr A.Ekholm, Stockholm 1784-1801. | 3 200 SEK |
173 | DÖRRPAR, Burma, 1900-talets första hälft. | Återrop |
174 | BRICKA, lack, Burma, 1900-tal. | Återrop |
175 | VASER, tre stycken, elefenben, lack samt ben. Japan, Meiji, ca 1900. | 10 000 SEK |
176 | FIGURIN, elfenben. Kina sekelskifte 1900. | 14 500 SEK |
177 | LOCKPOKAL, silver, ryska fantasistmplr. Barockstil, 1800-tal. | 15 000 SEK |
178 | SPEGELLAMPETT, B Prechts art. Senbarock, 1700-tal. | 6 000 SEK |
179 | Allen Jones, "Magic Moment". | 1 600 SEK |
180 | MATTA. Semiantik Isfahan. 316 x 206. | Återrop |
181 | FAT, W.A. BOLIN, Stockholm 1918. | 4 800 SEK |
182 | BÄGARE,silver. C.G.Råström, Stockholm 1946. Design Eric Råström. | 2 400 SEK |
183 | KAFFEKANNA, silver. G.Hofstedt, Örebro 1825. | Återrop |
184 | TALLRIKAR, 6 st, silver. C.G.Hallberg, Stockholm 1933-43. | 11 500 SEK |
185 | CARIN ELLBERG. Kaffe och blyerts på papper, sign o dat -04. | Återrop |
186 | Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 000 SEK |
187 | BERNHARD PRINZ, fotografi. | Återrop |
188 | MASK, Afrika 1900-tal. | Återrop |
189 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-tal. | 6 000 SEK |
190 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1700-tal. | 4 000 SEK |
191 | LJUSSTAKAR, ett par. Frankrike, 1800-talets första hälft. Empire. | 11 500 SEK |
192 | BORDSLAMPOR, ett par, glas. Venini, Murano 1935-43. | 2 000 SEK |
193 | KIMONO, siden. Längd 152 cm. Japan 1900-tal. | 2 100 SEK |
194 | KIMONO, siden. Längd 172 cm. Japan 1900-tal. | 4 500 SEK |
196 | KIMONO, siden. Längd 173 cm. Japan 1900-tal. | 4 800 SEK |
197 | BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal. | Återrop |
198 | TAZZA, porslin. Qing dynastin, Kanton, 1800-tal. | 1 200 SEK |
199 | KANDELABRAR för fyra ljus, ett par. Svart marmor och förgylld brons. Oscarianska 1800-talets slut. | 9 000 SEK |
200 | ROCK, siden. Längd 131 cm. Kina 1900-talets förra hälft. | 32 000 SEK |
201 | YTTERFODER, keramik. Sverige. Sign VN. Omkr 1920. | Återrop |
202 | VAS, keramik. Sverige. Sign VN. 1920-tal. | Återrop |
203 | TÄCKE, två delar. Rölakan. 171 x 61 cm vardera. Skåne 1800-tal. | 5 500 SEK |
204 | BRODERI. Antikt Suzani. 208 x 176 cm. Uzbekistan. | 17 000 SEK |
205 | TERRIN med LOCK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | Återrop |