Nr. | Föremål | Klubbat pris |
206 | SKÅL PÅ FOT, opalinglas, Frankrike, ca 1880-tal. | 2 400 SEK |
207 | TALLRIKAR, 4 st, "Flora Danica", Den konglige porcelinsfabrik, Danmark, 1900-tal. | 3 000 SEK |
208 | Carin Nilson, Flicka på tå. | 3 200 SEK |
209 | HJÄLM sk "Khula Khud", Indopersisk 1800-tal. | 2 800 SEK |
210 | KORGSÄNG, 1700-tal, trol Gamla Norbergs Bergslag, Västmanland. | Återrop |
211 | STIGBYGLAR, 2 st, mässing, trol Mexico, 1700/1800-tal. | 1 300 SEK |
212 | VINKANNA, porslin. Japan, 1700-tal. | 1 030 SEK |
213 | DEKORELEMENT, enligt uppgift från palats i Jakarta, 1800-tal. | Återrop |
214 | TALLRIKAR, ett par, porslin. Imari, Japan omkring år 1800. | Återrop |
215 | SKÅL, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 4 800 SEK |
216 | SPEGELLAMPETT, för två ljus. Gustaviansk, 1700-talets slut. | 8 000 SEK |
217 | SÄNGHIMMEL. Gustaviansk, 1700-talets slut. | Återrop |
218 | BORDSLAMPA, brons, Kina 1900-tal. | Återrop |
219 | ERNST JOSEPHSON, tuschteckning, sign. | Återrop |
220 | KONSOLBORD, 1800-talets första hälft. Empire. | 13 000 SEK |
221 | TABURETTER ett par, provinsarbeten ca år 1800. Sengustavianska. | 6 000 SEK |
222 | KARMSTOLAR ett par. provinsarbeten ca år 1800. Gustavianska. | 11 000 SEK |
223 | KONSOLBORD. Empire. Sverige, 1800-talets början. | Återrop |
224 | KARMSTOL. Sverige, omkring 1700. Barock. | 17 000 SEK |
225 | Lars Lerin, "Fönster och tunna". | 37 000 SEK |
226 | Lars Lerin, "Snowhill". | 42 000 SEK |
227 | BYRÅ. Senbarock, 1700-talets första hälft. | Återrop |
228 | Lars Henning Boman, Ekivok salongsinteriör. | Återrop |
229 | SKULPTUR, lergods. Höjd 17 cm på fast sockel. Akan, Elfenbenskusten, 1900-talets förra hälft. | 2 200 SEK |
230 | RALPH RILTON, olja på duk. Sign. | Återrop |
231 | TALLRIKAR, 6 st, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn, Reijmyre och Gullaskruf. | 1 700 SEK |
232 | TESERVISDELAR, 5 st, kompaniporslin. Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820). | 1 600 SEK |
233 | KANNA med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). | 1 200 SEK |
234 | Paul Enoe Johansson, "Kähler vase, doll and Royal Copenhagen cup" (from Housewifes series). | 18 000 SEK |
235 | Paul Enoe Johansson, "Pause". | 23 000 SEK |
236 | PAUL ENOE JOHANSSON, olja på duk, sign. | Återrop |
237 | Pie Gould, "En ny början". | 8 000 SEK |
238 | PIE GOULD, olja på duk. Sign o dat 2007. | Återrop |
239 | FIGURIN, s k Wienerbrons, omkring 1900. | Återrop |
240 | BORD, Gustaviansk stil, ca år 1900. | 10 000 SEK |
241 | SIDEBORD, Art Deco, 1900-talets första del. | Återrop |
242 | RELIEF, brons, Bacchanale. 1800-tal. | Återrop |
243 | VÄGGKONSOL, papier machè, barockstil, 1800-talets slut. | 3 500 SEK |
244 | SKÅP, morisk stil. Troligen Syrien, ca år 1900. | 66 000 SEK |
245 | VÄGGFÄLT med SPEGEL och BORD, Empire. 1800-talets första hälft. | Återrop |
246 | FAT, porslin, Qingdynastin. Qianlong (1736-1795). | 1 500 SEK |
247 | Takarmaturer, ett par. mässing. 1800-tal. | 3 000 SEK |
248 | BORDSLAMPA, glas. Müller Frères, Luneville, Frankrike. | 4 500 SEK |
249 | TABURETT, Sengustavianskt stockholmsarbete i Ephraim Ståhls art, omkring 1800. | Återrop |
250 | SPEGEL, senempire, 1800-tal. | Återrop |
251 | BANKETTER, ett par. 1800-talets första hälft, Karl Johan. | 5 000 SEK |
252 | KARMSTOL, sengustavianskt Stockholmsarbete, ca år 1800. | 20 000 SEK |
253 | KARMSTOLAR, ett par. Ca år 1800. Sengustavianska. | 38 000 SEK |
254 | SPEGEL, 1700-talets slut. Sengustavianskt Stockholmsarbete. | 18 000 SEK |
255 | URNA, keramik, 1800-tal. | 2 000 SEK |
256 | BORDSLAMPA, Frankrike. 1800-talets första del. Senempire. | 8 000 SEK |
257 | BORDSLAMPA, senempire. Frankrike 1800-talets första del. | Återrop |
258 | LJUSSTAKAR, ett par, 1800-talets första del. Empire. | 12 000 SEK |
259 | SKRIVSTÄLL, brons, empirestil, 1800-tal. | Återrop |
260 | Nathalia Edenmont, "Pelican". | 4 500 SEK |
261 | SKULPTURER, 2 stycken, trä. Afrika, 1900-tal. | Återrop |
262 | SKULPTUR, trä. Afrika 1900-tal. | Återrop |
263 | DANSMASKER, 2 st. Afrika, 1900-tal. | Återrop |
264 | DANSMASKER, 2 st, Afrika, 1900-tal. | Återrop |
265 | BYRÅ, 1700-talets slut. Gustaviansk. | 7 500 SEK |
266 | KARMSTOL, 1700-tal. Barock. | Återrop |
267 | VÄVD TAPET, gobelängteknik. 204 x 138,5 cm. Flandern/Frankrike omkring 1900. | Återrop |
268 | SPEGELLAMPETTER för ett ljus, ett par. 1700-talets andra hälft. Gustavianska. | 22 000 SEK |
269 | VÄVD TAPET. Gobelängteknik. 76 x 58 cm. Signerad PF GYNNING (Pinton Frères, Lars Gynning). Aubusson omkring 1950. | 2 000 SEK |
270 | DANSMASK, Afrika, 1900-tal. | 700 SEK |
271 | PARTI VAPEN, 6 delar, Afrika 1900-tal. | 200 SEK |
272 | Ernst Josephson, "Kärleksmöte". | Återrop |
273 | SPELBORD, rokoko. 1700-talets andra hälft. | 5 500 SEK |
274 | OKÄND KONSTNÄR, olja på pannå. Flamländsk skola 1600/1700-tal. | Återrop |
276 | MATTA. Rölakan. Signerad AGS (Anna-Greta Sjöquist). Sverige omkring 1900-talets mitt. 239,5 x 162,5. | Återrop |
277 | JARDINJÄR, silver. K. Andersson, Stockholm 1896. | 15 000 SEK |
279 | TAZZA, silver och glas, Tyskland 1890-tal. | 14 000 SEK |
282 | MATTA. Semiantik Anatol. 168 x 115,5. | Återrop |
284 | Wawyn Frame, "Icon Jimi Hendrix". | Återrop |
285 | Badande nymfer. | 6 000 SEK |
286 | Antoine Coypel Efter, "A son altesse Royalle Monsigneur le Duc d'Orleans". | 1 000 SEK |
287 | Christo & Jeanne-Claude, Wrapped Reichstag. | 4 000 SEK |
288 | BUDHAHUVUD/DANSERSKA, brons. Thailand. | 2 000 SEK |
289 | FAT, porslin, Qingdynastin, Qinglong (1736-95). | 5 000 SEK |
290 | ANDRES SERRANO, utställningsaffisch, färgoffset, sign, 2007. | Återrop |
291 | Sven X:et Erixson, Motiv från Aniara. | 8 500 SEK |
292 | Robert Wlerick, Nakenstudie. | 1 500 SEK |
293 | Karin Wikström, Trygg Hansa. | 4 000 SEK |
294 | Hans Hammarskiöld, Flundra, 1976. | 4 500 SEK |
295 | SÄNGMÖBEL, 6 delar, Paolo Barracheli, 'Roman Deco', ca 1980. | 4 500 SEK |
296 | KÅSA, Ryssland, sekelskifte 1900. | 2 200 SEK |
297 | MATTA. Old Isfahan Figural. 118 x 150,5 cm. | 6 000 SEK |
298 | MATTA. Täbris Figural. 232 x 168,5 cm. | 10 500 SEK |
299 | MATTA. Semiantik Vorwerk. 301 x 198 cm. | Återrop |
300 | MATTA. Semiantik Tefzet. 338 x 245 cm. | 4 500 SEK |
301 | FAT, porslin. Ming. Celadon. | 1 700 SEK |
302 | SKÅLAR ,ett par, porslin. Sen Qing. | 1 800 SEK |
303 | MATTA. Old Heris. 414,5 x 311 cm. | Återrop |
304 | MATTA. Old Heris. 344 x 229 cm. | Återrop |
305 | KANNA, porslin med silvermontering. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). | 3 600 SEK |
306 | Albin Amelin, "Tjuv och halsband". | 5 000 SEK |
307 | MATTA. Täbris. "Livet i byn". 278,5 x 216,5 cm. | 4 200 SEK |
308 | SKÅP. Sverige, omkring år 1900. | Återrop |
309 | PIEDESTALSKÅP, ett par. 1800-talets slut. | 12 000 SEK |
310 | KARMSTOLAR, ett par. Régencestil, omkring år 1900. | Återrop |