Brunröd botten med polykrom medaljong, hörnornament, stiliserade palmetter, blommor och blad. Mörkblå huvudbård med granatäppel-, arabesk- och blomrankor.
Ställvis slitage, något smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck och skador, en kortsida saknar ställvis några knutrader.