Mittfältet indelat i fyra fält med polykroma mytologiska scener. Mittmedaljong med Irans karta och inskription. Lejongul huvudbård med reserver med porträtt, historiska scener, byggnader, monument och inskriptioner. Ytterbården med antikviteter.
Något slitage, smutsig, fläckar. Baksidan med obetydliga malskador, långsidorna med smärre trampveck.