"Tiger"
Signerad J.A. Wetterlund. Gjutarstämplar Herman Bergman Fud. Grönpatinerad brons. Längd 39, höjd 26 cm.
"Katalog öfver bronser från Herman Bergmans konstgjuteri AB Stockholm", motivet upptaget som N:o 128 samt avbildat halvsida.