Important Spring Sale 657

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
103Väggpendyl, märkt Baudin à Paris, 1700-talets mitt, Louis XV.15 000 SEK
104Väggpendyl, av Eric Rundelius (urmakare verksam i Stockholm 1793-1815), Sengustaviansk.Återrop
105Väggpendyl, av Hans Wessman (urmakare i Stockholm 1787-1805), Gustaviansk.8 000 SEK
106Ljuskrona, för sex ljus, troligen Italien, 1700-tal och senare, Barock samt Barockstil.46 000 SEK
107Carl Edbergs Mästerstycke, Ljuskrona, Stockholms gelbgjutarämbete, cirka 1755, Rokoko.1 200 000 SEK
107ALykta, för fyra ljus, Stockholmsarbete av mästertstyckekvalitet, 1700-talets senare del, Rokoko.230 000 SEK
108Ljuskrona, för åtta ljus, Irland, 1700-talets senare del, George III.22 000 SEK
109Ljuskrona, för sex ljus, Tyskland, 1700-talets slut, Louis XVI.21 000 SEK
110Ljuskrona, för sex ljus, Österrike/Böhmen, 1700-talets slut, Louis XVI.20 000 SEK
111Ljuskrona, för fyra ljus, av Olof Westerberg (mästare verksam i Stockholm ca 1769-1811) daterad 1795, Gustaviansk.125 000 SEK
112Ljuskrona, för nio ljus, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.17 000 SEK
113Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.16 000 SEK
114Ljuskrona, för nio ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.28 000 SEK
115Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.32 000 SEK
116Ljuskrona, för sex ljus, Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk.24 000 SEK
117Ljuskrona, för sju ljus, omkring år 1800, Sengustaviansk.15 000 SEK
118Ljuskrona, för fem ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.12 000 SEK
119Ampel, för sex ljus, Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk.28 000 SEK
120Ampel, för nio ljus, troligen Ryssland, 1800-tal, Empire.40 000 SEK
121Ampel, för fem ljus, 1800-talets andra hälft, Empirestil.17 000 SEK
122Golvur, av Nils eller Claes Berg (bröder verksamma i Stockholm 1751-94/1762-84), Rokoko.25 000 SEK
123ABordspendyl, av Petter Ernst (urmakare i Stockholm 1753-84), Rokoko.22 000 SEK
124Biblioteksur, av Simon Schreiblmeyr (urmakare verksam i Prag under 1700-talets senare del), Rokoko.7 000 SEK
125Biblioteksur, märkt John Taylor London, sent 1700-tal, George III.10 000 SEK
126Bordspendyl, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.22 000 SEK
127Bordspendyl, av Peter Strengberg (urmakare i Stockholm och Mariefred 1802-31), Sengustaviansk.12 000 SEK
128Bordspendyl, av Eduard Engelbrechten (urmakare verksam i Stockholm 1815-45), Empire.14 000 SEK
129Bordspendyl, av Etienne-Victor Barrand (urmakare i Paris 1805-32), Empire.10 000 SEK
130Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.6 500 SEK
131Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire.18 000 SEK
132Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets första hälft, Louis XVI-stil.32 000 SEK
133Bordsur, av André Romain Guilmet (urmakare i Paris 1854-87).34 000 SEK
134Fickur, av Abraham Cailliatte (urmakare verksam i Geneve cirka 1660-1710).75 000 SEK
135Fickur, av Joseph Martineau (urmakare i London 1744-94).8 500 SEK
136Fickur, av Jean-Baptiste Dutertre, boetten av Frantz Bergs, Stockholm 1754.50 000 SEK
137Fickur, av Samson, London, 1700-talets andra hälft.3 000 SEK
138Fickur, av Johan Jacob Lincke (urmakare verksam i Köpenhamn 1741-72).6 500 SEK
139Fickur, av Fol à Paris, sent 1700-tal, Louis XVI.5 500 SEK
140Fickur för den turkiska marknaden, av George Prior, London 1786.16 000 SEK
140AFickur, av Julien Le Roy à Paris, för den turkiska marknaden, 1800-talets mitt.11 000 SEK
141Fickur, av Per Henrik Beurling (urmakare i Stockholm 1783 -1806), 1788.13 000 SEK
141AFickur, av Jacob Kock (hovurmakare, verksam i Stockholm 1762-1803), 1780.42 000 SEK
142Fickur, Schweiz eller Hanau, 1800-talets början.12 000 SEK
143Kejserligt presentationsfickur, av Paul Buhré, omkring år 1900.32 000 SEK
144Kandelabrar, ett par, för sex ljus, tillskrivna François Rémond (mästare i Paris 1774–1812), Louis XVI.80 000 SEK
145Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Stockholmsarbeten, 1800-talets början, Empire.24 000 SEK
146Kandelabrar, ett par, för tre ljus, möjligen av Reinhold Friedric Lindroth (mästare verksam i Stockholm 1813-17), Empire.90 000 SEK
147Kandelabrar, ett par, för tre ljus, 1800-tal, Empirestil.22 000 SEK
148Ljusstakar, ett par, England, 1700-talets slut, George III.22 000 SEK
149Ljusstakar, ett par, Stockholmsarbeten, omkring år 1800, Sengustavianska.14 000 SEK
150Ljusstakar ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.13 000 SEK
151Ljusstakar, ett par, Parisarbeten, 1800-talets början, Empire.21 000 SEK
152Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets senare del, Empirestil.10 000 SEK
153Tazzor, ett par, av Baccarat, Paris, 1800-talets slut, Louis XVI-stil.Återrop
154Konsol, Stockholmsarbete i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt, Rokoko.16 000 SEK
155Konsoler, ett par, Stockholmsarbeten i Carl Hårlemans art, 1700-talets mitt, Rokoko.100 000 SEK
156Ram, av Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, originalförgylld ram med sidenbroderi, Gustaviansk.19 000 SEK
157Dörröverstycken, ett par, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI.30 000 SEK
158Skrin, Tyskland, Thüringen, 1600-talets mitt, Barock.14 000 SEK
159Skrin, 1600-talets senare del, Barock.Återrop
160Kista, Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1600-talets andra hälft, Barock.24 000 SEK
160AKista, Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1600-talets senare del, Barock.44 000 SEK
161Skrin, Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1600-talets andra hälft, Barock.38 000 SEK
162Skrin, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-85).14 000 SEK
163Miniatyrbyrå, sent 1700-tal, Louis XVI.12 000 SEK
164Skrin, av Charles-Guillaume Diehl (verksam i Paris 1840-85), Napoleon III.10 000 SEK
165Skrin, Ryssland, Kejserliga stenmanufakturen i Jekaterinburg, omkring år 1900.28 000 SEK
166Ljusstakar ett par, tillskrivna Johan Kruth 1772 mästare (1752-1800 Norrköping), Senbarock.22 000 SEK
167Ljusstakar, ett par, av Jacob Sauer (III), Stockholm 1793, Gustavianska.14 000 SEK
168Bägare, Waldglas, Sverige, 1700-tal, sannolikt Skånska glasbruket, Henrikstorp.44 000 SEK
169Saltkar ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.3 500 SEK
170Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.22 000 SEK
171Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.16 000 SEK
172Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.22 000 SEK
173Smörknivar, ett par, Älvdalen, 1800-talets mitt.3 500 SEK
174Urna med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustaviansk.Återrop
175Urnor ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.48 000 SEK
176Urna med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.50 000 SEK
177Saltkar, ett par, 1800-talets början, Empire.4 000 SEK
178Smörask med lock, 1800-talets början, Empire.4 000 SEK
179Smörask med lock, 1800-talets början, Empire.4 500 SEK
180Smörask med lock, 1800-talets början, Empire.3 500 SEK
181Smörask med lock och fat, 1800-talets början, Empire.3 000 SEK
182Reseglob med etui, av Johann Baptist Homann, Nürnberg, cirka 1710.120 000 SEK
182AReseglob med etui, av T. Harris & Son (globfabrikörer verksamma i London, 1802-1907), daterad 1812.9 000 SEK
183Jord- och Himmelsglob, av Anders Åkerman (globfabrikör och kopparstickare, verksam i Uppsala 1759-78), 1759.60 000 SEK
184Himmelsglob, av Charles Smith & Son (globmakare verskamma i London 1803-62).Återrop
185Urban Jürgensen & Sønner, skeppskronometer, no. 38, 1800-talets mitt.38 000 SEK
186Ring, troligen Nordeuropa, 1500-tal, Renässans.22 000 SEK
187Hänge, troligen Nordeuropa, 1500 — 1600-tal, Renässans.17 000 SEK
188Vapensten, för adliga ätten Yxkull nr. 76, omkring år 1700.6 000 SEK
189Sigill för adliga ätten Stiernheim, tidigt 1700-tal.Återrop
190Sigill för Greve Gustaf Cronhielm (1664-1737).6 000 SEK
191Hyvel, daterad 1748.12 000 SEK
192Hörnskänkskåp, tillskrivet Johan Bäckström 1773-1837).Återrop
193Skrivskåp, tillskrivet Johan Bäckström (1773-1837), daterat 1828.36 000 SEK
194Skåp, Jämtland, daterat 1824.24 000 SEK
195Hörnskåp, Sverige, 1700-talets mitt, Senbarock.Återrop
196Bröllopsskåp, daterat 1798.5 000 SEK
197Stenbord, Sverige, 1700-tal.Återrop
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?