160A
1566541

Kista, Sydtyskland, troligen Nürnberg, 1600-talets senare del, Barock.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 250 - 2 700 EUR
2 350 - 2 820 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Smidesjärn, gjutjärn, stål och mässing. Front med blindnyckelhål samt applicerad dekor av parställda lejon under kunglig krona. Sidorna med bärhandtag. Lock med dekor av mönsterslingor och grotesker nyckelhål och kläpp i form av putto. Även kläppen med dold låsmekanik. Invändigt med rikt graverad låsplatta av mässing med dekor av blommor och mönsterslingor. Tolv låsreglar. På fyra avslutande claw-and-ball-fötter. Längd 27, bredd 21,5, höjd 34,5 cm. Nyckel medföljer.

Tilläggslista

Enligt uppgift kung Karl XV:s samling.
Christian Hammers (1818-1905) samlingar
Hans auktion "Serie II", J.M. Heberle, Köln 1893, katalognummer 1004.

Proveniens

Envoyén Herman Lagercrantz (1859-1945), Wirsbo, Ramnäs socken, Västmanlands län

Slott och herresäten i Sverige, Närke & Västmanland, Malmö 1969, s. 422, avbildad i Stenhallen på Wirsbo.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?