Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Stomme av förgylld mässing. Behängd med olikslipade prismor. Ljusring med ornament i form av lejonmaskaroner och fleuroner. Ovan biskopsmössa, nedan korgbotten med sparljus samt avslutande pinjekotte. Höjd 113, diameter 83 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in