122
1539322

Golvur, av Nils eller Claes Berg (bröder verksamma i Stockholm 1751-94/1762-84), Rokoko.

Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 150 - 3 600 EUR
3 290 - 3 760 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Polykromt bemålat, förgyllt och bronserat fodral. Dekor av blommor, akantus och snäckformationer. Målad dekor av genrescener inom reserver. Vitmålad urtavla med romerska och arabiska sifferindex signerad "Berg / Stockholm". Längd 62, bredd 21, höjd 241 cm. Nycklar, pendel, och lod medföljer.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?