Lackerat fodral med dekor av blomster- och växtslingor i guld mot grön botten. Rik beslagsornamentik av förgylld mässing, bla av krönande Amor. Vitmålad urtavla med romerska och arabiska sifferindex, signerad "ERNST / STOCKHOLM." Helslag. Längd 34,5, bredd 13,5, höjd 68,5 cm. Pendel och vev medföljer.
Klockan numrerad 445.
Mässingsbeslagen tillskrivna Gustaf Fredrich Bauman, gelbgjutare i Stockholm 1759-64.
Tidigare i samlingarna på Åkers styckebruk.
Därefter i arv till nuvarande ägare.
Klockans beslag kan med stor säkerhet tillskrivas gelbgjutaren i Stockholm Gustaf Fredrich Bauman verksam endast mellan 1759 till 64, det krönande puttot är identiskt med det på hans mästerstycke, se auktionens nummer 107. Petter Ernst numrering 445 indikerar att klockan tillverkades omkring 1759.