Important Spring Sale 657

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Skåp, Fredrik I:s tid, 1700-talets första hälft, Senbarock.Återrop
2Skåp, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.16 000 SEK
3Bokskåp, Frankrike, 1800-talets början, Empire.10 000 SEK
4Skrivskåp, av Johan Söderberg (instrumentmakare under snickarämbetet i Stockholm 1803-1820) Empire.ursp. kabinettpiano,24 000 SEK
5Bokskåp, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.12 000 SEK
6Byrå, Parisarbete, Jacques-Philippe Carels (1723-1760) art, Louis XV.42 000 SEK
7Byrå, Sverige, Fredrik I:s tid, 1700-talets första hälft, Senbarock.26 000 SEK
8Byrå, av slottsverkstadskvalitet, sannolikt utförd av Samuel Pasch eller Johan Wulf, 1740-tal, tidig Rokoko.Återrop
9Byrå, av Johan Hindrich Reimers d.ä. (mästare i Stockholm 1754-73), Rokoko.Återrop
10Byrå, tillskriven Christian Gotthardt Willkom (mästare i Stockholm 1763-65), Rokoko.24 000 SEK
11Byrå, möjligen utförd av Carl Åhman (mästare i Stockholm 1748-1783), Rokoko.Återrop
12Byrå, av Petter Gyllenberg (mästare i Stockholm 1767-85), Rokoko.30 000 SEK
13Byrå, tillskriven Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Gustaviansk.Återrop
14Byrå, av Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-94), Gustaviansk.50 000 SEK
15Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Gustaviansk.50 000 SEK
16Byrå, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Gustaviansk.48 000 SEK
17Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1782 - 90), Gustaviansk.290 000 SEK
18Byrå, Stockholmsarbete, Anders Scherlings art, 1700-talets slut, Sengustaviansk.16 000 SEK
19Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.24 000 SEK
20Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.18 000 SEK
21Byrå, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustaviansk.24 000 SEK
22Hörnskåp, ett par, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), Gustavianska.1 450 000 SEK
23Riksänkedrottning Hedvig Eleonoras skrivbord från Ulriksdal, av hovschatullmakare Hindrich von Hachten, 1691, Barock.100 000 SEK
24Sekretär, av Gustaf Foltiern (mästare i Stockholm 1771-1804), Rokoko.32 000 SEK
25Sekretär, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko.Återrop
26Sekretär, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), Gustaviansk.Återrop
27Sekretär, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-90), Gustaviansk.46 000 SEK
28Sekretär, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.8 500 SEK
29Sekretär, tillskriven Johan Fredric Wejssenburg d.ä. (mästare i Stockholm 1795-1837), Sengustaviansk.18 000 SEK
30Lars Petter Forssblads Mästerstycke, Chiffonjé, Stockholm 1832, Empire.19 000 SEK
31Matsalsbord, England, omkring år 1800, George III.15 000 SEK
32Bord, tillskrivet Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.15 000 SEK
34Bord, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), signerat och daterat 1781, Gustavianskt.660 000 SEK
35Bord, tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), Sengustavianskt.15 000 SEK
36Brickbord, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809), Sengustavianskt.16 000 SEK
37Brickbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.20 000 SEK
38Brickbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.Återrop
39Bord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt.17 000 SEK
40Fällbord ett par, tillskrivna Rådman Johan Nils Asplinds verkstad i Falun, verksam 1785-1820. Sengustavianska.28 000 SEK
41Tebord, med fajansbricka, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt.50 000 SEK
42Monterbord, Nordeuropa, 1800-talets början, Empire.10 000 SEK
43Serveringsbord, Regency i Gillows art, 1800-talets första del, England.17 000 SEK
44Spelbord, Ryssland, 1700-talets slut, Louis XVI.15 000 SEK
45Spelbord, Mälardalen, 1700-talets slut, Sengustavianskt.14 000 SEK
46Spelbord, av Thomas & George Seddon (firma verksam i London 1753/1815-70), William IV.Återrop
47Bord, tillskrivet Jöns Efverberg (mästare i Stockholm 1768-77), Rokoko.Återrop
48Konsolbord, av Olof Christian Lindmark (mästare verksam i Stockholm 1779-1813), Gustavianskt.46 000 SEK
49Konsolbord, tillskrivet Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustavianskt.30 000 SEK
50Konsolbord, Stockholmsarbete, Jonas Frisks art, omkring år 1800, Sengustavianskt.28 000 SEK
51Konsolbord, Stockholmsarbete, Jonas Frisks art, 1800-talets början, Empire.60 000 SEK
52Konsolbord, Stockholmsarbete, tidigt 1800-tal, Empire.170 000 SEK
53Gueridoner, ett par, Stockholmsarbeten, 1800-talets första hälft, Empire.36 000 SEK
55Soffa, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.10 000 SEK
56Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.Återrop
57Fåtölj, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.Återrop
58Kunglig Bergère, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.24 000 SEK
59Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Rokoko.48 000 SEK
60Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.50 000 SEK
61Karmstolar, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.11 000 SEK
62Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.17 000 SEK
63Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.Återrop
64Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.17 000 SEK
65Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.17 000 SEK
66Karmstolar, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.13 000 SEK
67Karmstolar, ett par, av Johan Erik Höglander (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.Återrop
68Karmstolar, ett par, av Anders Hellman d.y. (mästare i Stockholm 1793-1825), Sengustavianska.Återrop
69Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.17 000 SEK
70Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.17 000 SEK
71Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.32 000 SEK
72Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten omkring år 1800, Sengustavianska.32 000 SEK
73Karmstolar, fyra stycken, Parisarbeten, Jacob-Desmalters art, 1800-talets början, Empire.Återrop
74Stolar, fem stycken, av Petter Österman (mästare i Stockholm 1748-76), Rokoko.22 000 SEK
75Stolar, sexton stycken, snarlika, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Transition.Återrop
76Stolar, fyra stycken, av Melchior Lundberg d.ä. (Mästare i Stockholm 1775-1812), Gustavianska.20 000 SEK
77Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Rokoko.8 500 SEK
78Stolar, fyra stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.6 000 SEK
79Stolar, fem stycken, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.17 000 SEK
80Taburetter, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska.19 000 SEK
81Taburetter, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska.12 000 SEK
82Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.6 000 SEK
83Taburetter, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska.17 000 SEK
84Taburetter, fyra stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska.26 000 SEK
85Banketter, ett par, av Ephraim Ståhl (mästare i Stockholm 1794-1820), Sengustavianska.30 000 SEK
86Spegel, Nordeuropa, omkring år 1700, Barock.34 000 SEK
87Ram med spegelglas, omkring år 1700, Barock.19 000 SEK
88Spegel, av Firma Busch & Echtler (spegel- och lackerarfabrik i Göteborg 1747-1802), Senbarock.28 000 SEK
89Spegel, troligen Tyskland, 1700-talets mitt, Rokoko.Återrop
90Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.26 000 SEK
91Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.26 000 SEK
92Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.Återrop
93Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.19 000 SEK
94Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.17 000 SEK
95Spegel, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1776-1825), Gustaviansk.16 000 SEK
96Spegel, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1776-1825), Gustaviansk.16 000 SEK
97Spegel, tillskriven Jonas Frisk, (spegelfabrikör i Stockholm 1805-24), Sengustaviansk.Återrop
98Spegellampetter, ett par, snarlika, för ett ljus, Stockholmsarbeten, 1700-talets andra hälft, Rokoko.13 000 SEK
99Spegellampett, för två ljus, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.34 000 SEK
100Spegellampett för två ljus, av Per Westin (bildhuggare och spegelmakare i Stockholm från 1777), Gustaviansk.48 000 SEK
101Spegellampetter, ett par, för ett ljus, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska.26 000 SEK
102Appliquer, ett par, för fem ljus, Parisarbeten, tidigt 1800-tal, Empire.Återrop
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?