94
1535074

Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 350 - 1 620 EUR
1 410 - 1 690 USD
Klubbat pris
17 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Genombrutet krön med dekor av kärve, räfflad sköld samt draperade blomsterfestoner, ramverk med dekor av pärlstav, nederdel med blomsterfestoner och bladrosett. Tudelat, kvicksilverfolierat, och fasettslipat spegelglas. Höjd 185, bredd 76 cm.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?