1556997

Skåp, Fredrik I:s tid, 1700-talets första hälft, Senbarock.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 730 - 3 640 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerat med alrot, masurbjörk och alm. Brutet krön och dörrspeglar av hamburgertyp. Skåpdörrar med bakomvarande hyllinredning, nederdel med konturerad front och fyra lådor. Längd 143, bredd 62, höjd 232 cm. Nyckel medföljer.