58
1566396

Kunglig Bergère, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 350 - 1 800 EUR
1 410 - 1 880 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Svängd rygg med krönande ros övergående i armlän, sarger med dekor av bandfläta, runda nedåt avsmalnande ben med kannelyrer, godronnerade överkragningar och rosettanfanger. Märkt HGK med kallstämpel på sargen. Sitthöjd cirka 49, rygghöjd 92 cm.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?