Fanerad med jakaranda, ebenholz, buxbom, lönn, och färgat lövträ. Beslag och listverk av förgylld mässing. Rak form med snedställda hörn. Samkomponerad front med inläggningar av kannelerade fält ovan dubbla ymnighetshorn, sidostycken med draperade lagergirlander. Tre lådor. Skiva av grå kalksten. Längd 93, bredd 47,5, höjd 84 cm.