Important Spring Sale 657

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1296Praktfat, porslin. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.6 500 SEK
1297Vas, porslin. Sen Qingdynasti, med Yongzhengs märke.5 000 SEK
1298Fat, porslin. Qingdynastin med märke.6 000 SEK
1299Praktvas, porslin. Kina, 1900-talets mitt.Återrop
1300Vas, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.11 000 SEK
1301Skålfat, ett par, porslin. Jiangxi Ciye Gongsi, Kina, Republik/ 1900-talets första hälft.4 000 SEK
1302Vas, porslin. Sen Qingdynastin/tidigt 1900-tal.Återrop
1303Fat, porslin. Swatow, Mingdynastin (1368-1644).15 000 SEK
1304Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).6 500 SEK
1305Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).Återrop
1306Tallrik, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).1 400 SEK
1307Fat, porslin. Mingdynastin med Jiajings märke och period (1522-66).75 000 SEK
1308Fat, porslin. Mingdynastin, med Xuandes sex karaktärers märke.38 000 SEK
1309Skålar, ett par, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.Återrop
1310Skålar, fem stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).6 500 SEK
1311Praktfat, porslin. Transition, 1600-tal.175 000 SEK
1312Urna, porslin, Kina, Qingdynastin, 1600-tal.12 000 SEK
1313Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).17 000 SEK
1314Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).3 000 SEK
1315Penselställ, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1316Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).13 000 SEK
1317Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).8 500 SEK
1318Fat, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1319Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1320Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).9 000 SEK
1321Praktvas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).18 000 SEK
1322Vaser med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1323Kannor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Återrop
1324Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.22 000 SEK
1325Skålfat, porslin, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).6 500 SEK
1326Skålar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.5 500 SEK
1327Prakturnor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).46 000 SEK
1328Gallerskål, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).19 000 SEK
1329Saltkar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.5 500 SEK
1330Smörsnäckor, sju stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).8 000 SEK
1331Terrin med lock och fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).15 000 SEK
1332Skålfat, ett par, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).5 000 SEK
1333Teburk, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).11 000 SEK
1334Vaser, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.5 500 SEK
1335Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.5 500 SEK
1336Skålfat, porslin. Qingdynastin med Qianlongs sigillmärke.4 000 SEK
1337Trädgårdsapallar, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.30 000 SEK
1338Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 500 SEK
1339Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 000 SEK
1340Tuschsten, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.Återrop
1341Urna med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.6 500 SEK
1342Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.8 500 SEK
1343Askar med lock, fem stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.4 500 SEK
1344Pilgrimskrus, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.13 000 SEK
1345Trädgårdspall, porslin. Sen Qingdynasti/1900-tal.12 000 SEK
1346Månadskopp, porslin. Sen Qingdynasti med Kangxis märke.5 500 SEK
1347Vas, porslin. Kina, Republik med Qianlongs märke.32 000 SEK
1348Fat, ett par, porslin. Troligen Republik, med Yongzhengs märke.6 500 SEK
1349Skål, porslin, Japan, 1700-tal.2 200 SEK
1350Prakturna med lock, stengods, 'sumida ware'. Japan, Meiji (1868-1912).10 000 SEK
1351Fat, satsuma. Japan, Meiji (1868-1912).13 000 SEK
1352Skulptur, brons. Japan, Meiji (1868-1912) signerad.Återrop
1353Inros, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.6 000 SEK
1354Inro, två stycken, lack. Japan, Meiji (1868-1912).5 500 SEK
1355Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.4 000 SEK
1356Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.8 500 SEK
1357Inro, lack. Japan, 1800-tal. Signerad.7 000 SEK
1358Inros, två stycken, svart lack. Japan, Meiji (1868-1912).5 000 SEK
1359Inro, tre stycken, lack. Japan, 1800-tal.5 000 SEK
1360Skrivställ, hardwood, skinn och tenn. Japan, Meiji (1868-1912).8 000 SEK
1361Bricka, emalj på koppar. Japan, Meiji (1868-1912). Tillskriven Namikawa Sosuke.Återrop