1358
1535216

Inros, två stycken, svart lack. Japan, Meiji (1868-1912).

Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
453 - 635 EUR
493 - 690 USD
Klubbat pris
5 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

En tredelad med dekor å ena sidan med en tall, i guld och silver mot svart grund, den andra sidan med byggnader, bl.a. med inläggning av pärlemor. Höjd 7,2 cm.
En tredelad med dekor av krysantemum i guld, silver och pärlemor. Höjd 5,5 cm. Med netsuke i trä i form av en sittande man. Höjd 3,5 cm.

Slitage. Netsuke med torkspricka.

Proveniens

Property of a private Swedish collector.