1361
1561449

Bricka, emalj på koppar. Japan, Meiji (1868-1912). Tillskriven Namikawa Sosuke.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 270 - 2 720 EUR
2 460 - 2 960 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Motiv av tupp, höna och kyckling. Fåglarnas kroppar samt bakgrund i s.k. 'wireless' cloisonné. Baksidan med dekor av gul måne och stiliserade blad inom kartuscher i grönt och brunt mot klarblå grund. Förgylld kant. Signerad Seitei, konstnärssigill i rött. Mått 29,5x29,5 cm.

Skador på baksidan. Sprickor i emaljen.

Compare lot 5304 'A Cloisonne Enamel Square Tray, by Kawade Shibataro, Meiji Period' at Sothebys Baden Baden 'Die Sammlung der Markgrafen und Grossherzöge von Baden' 21 oktober 1995.

For a similar example see "The splendors of Imperial Japan, Arts of the Meiji period in the Khalili Collection"