Important Spring Sale 657

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
993Skulpturer, tre stycken, nefrit samt ett sigill i soapstone, Qingdynastin.8 000 SEK
994Hänge samt snusflaska, jade. Qingdynastin.85 000 SEK
995Koppar, fyra stycken, ask med lock samt tre miniatyrobjekt, sten. Kina, tidigt 1900-tal.6 000 SEK
996Solfjäder, signerad “Shuping”, troligen Yao Shuping (c. 1882-1924).3 500 SEK
997Tuschavklappning, på papper. Kina, 1900-tal.4 500 SEK
998Textilfragment, två delar, scroll samt doftdosa, Qingdynastin.5 000 SEK
999Bord/pall 'Fangdeng', huali, 1600/1700-tal.Återrop
1000Bord, huanghuali. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.Återrop
1001Picknickkorg, tvådelad med lock, huanghuali. Qingdynastin, 1800-tal.17 000 SEK
1002Kista, hongmu med mässingsbeslag. Sen Qingdynasti.2 200 SEK
1003Små bord/ställ, hardwood. Qingdynastin.7 500 SEK
1004Ask med lock, tre stycken, zitan. Qingdynastin, omkring 1900.20 000 SEK
1005Askar med lock, två stycken, hardwood samt bricka, hardwood, sen Qingdynasti.3 500 SEK
1006Rullmålning, färg och tusch på papper. Efter Qi Baishi (1864-1957).32 000 SEK
1007Rullmålning, akvarell och tusch på papper, sen Qingdynasti.8 000 SEK
1008Altarbord (Liansanchu), huanghuali. Qingdynastin.40 000 SEK
1009Bord, huanghuali, Qingdynastin.Återrop
1010Bord/Kangzhou, huanghuali, Qingdynastin, 1800-tal.9 000 SEK
1011Altarbord, hardwood. Qingdynastin, 1700-tal.44 000 SEK
1012Satsbord, fyra delar, huanghuali. Qingdynastin.16 000 SEK
1013Piedestaler, ett par, huanghuali. Qingdynastin.75 000 SEK
1014Skåp, ett par, huanghuali. Qingdynastin.110 000 SEK
1015Kistor, två stycken, läderklädda, lackerade. Sen Qingdynasti.2 200 SEK
1016Kistor, två stycken, läderklädda, lackerade, sen Qingdynasti.2 200 SEK
1017Oidentifierad konstnär, akvarell, två stycken, sen Qingdynasti.2 000 SEK
1018Målning, efter Ai Qimeng, akvarell och tusch på papper. Sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.22 000 SEK
1019Tuschavklappningar, en samling. Kina, 1900-tal. (10).2 200 SEK
1020Sidentyg, ramad textil, samt två broderade sidenpaneler, Qingdynastin.1 800 SEK
1021Rökelsekar, keramik, 1500/1600-tal.3 000 SEK
1022Vas, porslin. Mingdynastin (1368-1644).13 000 SEK
1023Kakelplatta för golv, porslin. Mingdynastin (1368-1644).200 000 SEK
1024Vas, keramik. Qingdynastin, 1800-tal.13 000 SEK
1025Vas, ge-glasyr. Qingdynastin, 1800-tal.10 000 SEK
1026Vaser/bordslampor, ett par, ge-glasyr, porslin. Qingdynastin.3 500 SEK
1027Coasters, ett par, emalj på koppar. Qingdynastin, omkring 1800.5 000 SEK
1028Lyktor, ett par, glas och metall. Kina, 1900-talets andra hälft.2 400 SEK
1029Penselställ, porslin. Kina, daterad 1968.4 000 SEK
1030Vajradhara, förgylld brons. Tibet, ca 1500-tal.160 000 SEK
1031Buddha, förgylld brons. Tibet, 1600-/1700-tal.70 000 SEK
1032Klocka, brons. Mingdynastin (1368-1644).26 000 SEK
1033Miniatyrträd, sten, lac burgauté. Qingdynastin, 1700-tal.3 500 SEK
1034Skulptur, lergods. Handynastin (206 f. Kr - 220 e. Kr).15 000 SEK
1035Skulptur, förgylld brons. De Sex dynastierna, eller tidigare.740 000 SEK
1036Ask med lock, silver. Tangdynastin (618-907).70 000 SEK
1037Askar med lock, två stycken, silver. Tangdynastin (618-906).170 000 SEK
1038Vas, guld. Kina/Centralasien 1100-1300-tal.1 300 000 SEK
1039Blommor till håruppsättning, 15 stycken, guld med inläggningar. Songdynastin (960-1279).190 000 SEK
1040Hårnål, guld. Songdynastin (960-1279).200 000 SEK
1041Bältespännen, åtta delar, guld. Yuan/tidig Mingdynasti.270 000 SEK
1042Hårnål, guld med inlagda turkoser. Song/Mingdynastin.48 000 SEK
1043Hårdekoration, guld. Song/Mingdynasti.34 000 SEK
1044Örhängen, ett par, guld. Songdynastin (960-1279).42 000 SEK
1045Plakett, jade. Qingdynastin, 1700-tal.6 500 SEK
1046Hängen, tre delar, jade med inläggningar, Indien, 1800-tal.55 000 SEK
1047Pärla, skulpterat glas. Qingdynastin.11 000 SEK
1048Speglar, två stycken, brons. Handynastin (206 f.Kr.-220 e.Kr.).Återrop
1049Skulptur, lergods. Wei/Suidynastin.36 000 SEK
1050Bricka, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1051Brickor, tre stycken, emalj på koppar. Qingdynastin, 1700-tal.3 500 SEK
1052Kopp, porslin. Qingdynastin, med Yongzhengs märke och period (1723-35).120 000 SEK
1053Ask med lock, zitan och jade. Qingdynastin, 1700-tal.Återrop
1054Kejserlig insignia, broderat siden. Qingdynastin, 1700-tal.9 000 SEK
1055Ämbetsmanna insignia/hattdetalj i form av påfågelfjädrar i läderklätt etui. Qingdynastin, 1800-tal.5 000 SEK
1056Schatull med tuschstavar, nio stycken. Sen Qingdynasti.3 000 SEK
1057Tedosor i schatull, tenn. Qingdynastin, 1800-tal.7 500 SEK
1058Zhang Zhiwan (1811-1897), målningar, ett par. Qingdynastin.Återrop
1059Ding, tripod, brons. Song/Mingdynastin.Återrop
1060Figurin, brons. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti.7 500 SEK
1061Penselbad/rökelsekar, celadon. Sen Mingdynasti.13 000 SEK
1062Rökelsekar, porslin. Transition, 1600-tal.30 000 SEK
1063Snusflaska, porslin. Qingdynastin, med sigillmärke i rött.15 000 SEK
1064Snusflaskor, fem stycken, sten och porslin. Qingdynastin samt senare.20 000 SEK
1065Snusflaska, jade. Kina, 1900-tal.6 000 SEK
1066Solfjädersmålningar, tre stycken, akvarell och tusch. Qingdynastin.Återrop
1067Fat, keramik, Mingdynastin (1368-1644).13 000 SEK
1068Skål, porslin. Qingdynastin, med Guangxus märke och period (1875-1908).30 000 SEK
1069Fat, skål samt ask med lock, porslin. Sen Qingdynasti.12 000 SEK
1070Rökelsekar, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.16 000 SEK
1071Skulpturer, fyra stycken, brons. Mingdynastin och tidigare.95 000 SEK
1072Rökelsekar med lock, brons. Qingdynastin, 1700-tal.8 000 SEK
1073Kanna med trälock, brons. Japan, Edo (1603-1868), signerad.4 000 SEK
1074Vas, brons. Japan, Meiji (1868-1912).4 000 SEK
1075Vas, kopparlegering, omkring 1900.Återrop
1076Vas, keramik. Mingdynastin (1368-1644).40 000 SEK
1077Praktfat, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.19 000 SEK
1078Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.5 000 SEK
1079Fat, porslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).4 500 SEK
1080Praktfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).7 500 SEK
1081Tallrikar, sex stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).9 000 SEK
1082Praktfat, porslin, Mingdynastin, 1500-tal.42 000 SEK
1083Fat, porslin. Mingdynastin, 1500-tal.65 000 SEK
1084Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).16 000 SEK
1085Fat, porslin. Mingdynastin (1368-1644).7 500 SEK
1086Kruka, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).80 000 SEK
1087Praktskål, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).50 000 SEK
1088Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).18 000 SEK
1089Skål, 'klap-mutz', kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).Återrop
1090Fat, fem stycken, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).22 000 SEK
1091Skål, porslin. Transition, 1600-tal.70 000 SEK
1092Urna, porslin. Transition, 1600-tal.22 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?