96
1556180

Spegel, av Carl Gustaf Fyrwald (mästare i Stockholm 1776-1825), Gustaviansk.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 650 - 1 830 EUR
1 720 - 1 920 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld och bronserad. Krön med bandfläta ovan antikiserande medaljong och humlekvistar, ramverk med bandfläta och pärlstav, nederdel med bladrosett och ekkvistar. Tudelat, kvicksilverfolierat och fasettslipat glas. Märkt tre gånger med Stockholm hallstämpel 1787 samt signerad med brännstämpel CGF. Höjd 192, bredd 76 cm.

Proveniens

Kapten Gustaf August Coyet (1809-93),
Sundbyholms slott, Sundby socken, Södermanland.
Därefter i arv till hovmarskalk Gustaf (Gösta) Johan Coyet (1853-1924).
Sedermera i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?