Förgylld och bronserad. Krön med bandfläta ovan antikiserande medaljong och humlekvistar, ramverk med bandfläta och pärlstav, nederdel med bladrosett och ekkvistar. Tudelat, kvicksilverfolierat och fasettslipat glas. Märkt tre gånger med Stockholm hallstämpel 1787 samt signerad med brännstämpel CGF. Höjd 192, bredd 76 cm.
Kapten Gustaf August Coyet (1809-93),
Sundbyholms slott, Sundby socken, Södermanland.
Därefter i arv till hovmarskalk Gustaf (Gösta) Johan Coyet (1853-1924).
Sedermera i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne.