12
1539323

Byrå, av Petter Gyllenberg (mästare i Stockholm 1767-85), Rokoko.

Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
3 170 - 4 080 EUR
3 450 - 4 430 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Fanerad med rosenträ, amarant, valnöt, plommon, alm. Inläggningar i rutor och fält. Beslag och listverk av förgylld mässing. Tre lådor. Skiva av röd kalksten. Signerad PGB på lådkanten. Längd 95, bredd 52, höjd 84 cm. Nyckel medföljer.