75
1564888

Stolar, sexton stycken, snarlika, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Transition.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 530 - 6 800 EUR
4 930 - 7 390 USD
Klubbat pris
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Bemålade i vitt. Skuren dekor. Rygg med genombruten balusterbricka. Runda nedåt avsmalnande ben med rosettanfanger, kannelering och H-kryss. En signerad ATB för Alexander Thunberg (mästare i Stockholm 1756- 1791). Sitthöjd cirka 47, rygghöjd cirka 97 cm.

Proveniens