132
1556173

Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets första hälft, Louis XVI-stil.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 350 - 1 800 EUR
1 420 - 1 890 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgylld brons. Rektangulärt urhus med krönande urna, behängd med draperade bärande lagergirlander, vitemaljerad urtavla med romerska och arabiska sifferindex märkt "Semichon / à Paris", på rektangulärt postament med reliefornament. Halvslag. Längd 39, bredd 17, höjd 48,5 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Proveniens

Tidigare i samlingarna på Torups slott, Bara socken, Skåne. Inköpt i Köpenhamn 1897.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?