106
1563626

Ljuskrona, för sex ljus, troligen Italien, 1700-tal och senare, Barock samt Barockstil.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 530 - 6 800 EUR
4 930 - 7 390 USD
Klubbat pris
46 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Stomme av förgylld metall. Behängd med olikslipade prismor av bergkristall och glas. Mittstam med blåsta stamglas. Höjd 75, diam 53 cm.

Proveniens

Bukowskis, Lars-Yngve Johanssons samling, 2019, kat. nr. 80.
Då förvärvad av nuvarande ägare.