Kan inte nå servern

Important Spring Sale 657

Liveauktion 11−13 juni, 2024

Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Du kan hämta ut ditt föremål på Arsenalsgatan 2 direkt på auktionsdagarna, eller på följande dagar: fredag den 14 juni samt måndag den 17 juni till torsdag den 20 juni.
 
Ingen utlämning erbjuds mellan 20 – 27 juni.
 
Västberga Allé 3 – Fr.o.m. fredag den 28 juni kan du hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Västberga Allé 3.
 
Fr.o.m. 3 juli debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

⟶ Se öppettider

 
1366 föremål
198. Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.
198. Kista, Norrbotten, Överkalix, daterad 1827.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
199A. Karl XII, plåtmynt, 1 daler silvermynt, Avesta 1717.
199A. Karl XII, plåtmynt, 1 daler silvermynt, Avesta 1717.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
199B. Karl XII, plåtmynt, 1/2 daler silvermynt, Avesta 1718.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
199C. Adolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756.
199C. Adolf Fredrik, plåtmynt, 4 daler silvermynt, Avesta 1756.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
201. Bergsmansyxa, Sverige, daterad 1778.
201. Bergsmansyxa, Sverige, daterad 1778.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
202. Flintlåsgevär, av Jakob Nusbaum, Stockholm, (1731-1784).
202. Flintlåsgevär, av Jakob Nusbaum, Stockholm, (1731-1784).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
204. Silvermedalj, Olympiska sommarspelen i Stockholm 1912.
204. Silvermedalj, Olympiska sommarspelen i Stockholm 1912.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
207. Spetsglas, Sverige, 1700-tal.
207. Spetsglas, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
208. Pokal, glas, 1700-tal.
208. Pokal, glas, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
208A. Bägare, glas, troligen Tyskland/Böhmen, daterad 1795.
208A. Bägare, glas, troligen Tyskland/Böhmen, daterad 1795.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
209. Pokalglas, slipad dekor. Tyskland, 1700-tal.
209. Pokalglas, slipad dekor. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
210. Vinglas, sex stycken. Tyskland, 1700-tal.
210. Vinglas, sex stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
211. Vinglas, 20 stycken, 1900-talets början.
211. Vinglas, 20 stycken, 1900-talets början.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
212. Urna, fajans. Holland, 1700-tal.
212. Urna, fajans. Holland, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
213. Terrin med lock, fajans, Rörstrand 1700-tal.
213. Terrin med lock, fajans, Rörstrand 1700-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
214. Bläckställ, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 22/11 1745.
214. Bläckställ, fajans. Rörstrand, märkt Stockholm 22/11 1745.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
215. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
215. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
217. Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
217. Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
218. Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
218. Cremekoppar, 12 stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
219. Urna med lock, flintgods. Marieberg, 1700-tal.
219. Urna med lock, flintgods. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
220. Figuriner, två stycken, porslin. Meissen, 1890-tal.
220. Figuriner, två stycken, porslin. Meissen, 1890-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
221. Servis, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.
221. Servis, nio delar, porslin. Meissen, 1700-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
222. Desserttallrikar, ett par, vapenporslin. Meissen, 1800-tal.
222. Desserttallrikar, ett par, vapenporslin. Meissen, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
223. Bordsuppsats, porslin. Empire, 1800-talets första hälft.
223. Bordsuppsats, porslin. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
258. Åkdyna, broderad, ca 92 x 44 cm, Skåne, signerad BD och daterad 1839.
258. Åkdyna, broderad, ca 92 x 44 cm, Skåne, signerad BD och daterad 1839.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
260. Åkdyna, broderad, ca 92 x 52 cm, Skåne, daterad 1848.
260. Åkdyna, broderad, ca 92 x 52 cm, Skåne, daterad 1848.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
265. Shamshir, Persien, Zand-/Qajardynastin.
265. Shamshir, Persien, Zand-/Qajardynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
268. Matta, antik Konya, centrala Anatolien, ca 324 x 144 cm.
268. Matta, antik Konya, centrala Anatolien, ca 324 x 144 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
270. Matta, antik Anatol, Osmanska riket, ca 107 x 75 cm.
270. Matta, antik Anatol, Osmanska riket, ca 107 x 75 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
271. Matta, antik Kozak Bergama, västra Anatolien, ca 115 x 96 cm.
271. Matta, antik Kozak Bergama, västra Anatolien, ca 115 x 96 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
274. Antik sydost Anatolisk kelim, ca 412 x 163 cm.
274. Antik sydost Anatolisk kelim, ca 412 x 163 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
275. Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 340 x 163 cm.
275. Antik Konya kelim, centrala Anatolien, ca 340 x 163 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
276. Antik Van kelim, östra Anatolien, ca 328 x 167 cm.
276. Antik Van kelim, östra Anatolien, ca 328 x 167 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
277. Matta, antik, Bidjov Östra Kaukasus, ca 163 x 115 cm.
277. Matta, antik, Bidjov Östra Kaukasus, ca 163 x 115 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
278. Matta, antik Gendje, södra Kaukasus, ca 208 x 103 cm.
278. Matta, antik Gendje, södra Kaukasus, ca 208 x 103 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
279. Matta, antik Heris/Karadja, ca 430-450 x 335 cm.
279. Matta, antik Heris/Karadja, ca 430-450 x 335 cm.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
282. Asmalyk, antik, Yomud, ca 122 x 71 cm.
282. Asmalyk, antik, Yomud, ca 122 x 71 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
283. Matta, antik Bakshaish, ca 337 x 214 cm.
283. Matta, antik Bakshaish, ca 337 x 214 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
284. Antik Qashqai kelim, ca 380 x 148 cm.
284. Antik Qashqai kelim, ca 380 x 148 cm.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
285. Matta, antik Afshar, sydöstra Iran, ca 206 x 156 cm.
285. Matta, antik Afshar, sydöstra Iran, ca 206 x 156 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
287. Matta, semiantik Veramin, ca 408 x 328 cm.
287. Matta, semiantik Veramin, ca 408 x 328 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
288. Matta, semiantik Senneh, ca 190 x 128 cm (inklusive slätväv).
288. Matta, semiantik Senneh, ca 190 x 128 cm (inklusive slätväv).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
289. Matta, semiantik Täbris Ghanadi, ca 342 x 263 cm.
289. Matta, semiantik Täbris Ghanadi, ca 342 x 263 cm.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
290. Matta, antik Täbris, ca 271 x 175 cm.
290. Matta, antik Täbris, ca 271 x 175 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
291. Matta, semiantik Täbris, korkull, ca 290 x 196 cm.
291. Matta, semiantik Täbris, korkull, ca 290 x 196 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
293. Matta, semiantik Täbris, ca 270 x 182 cm.
293. Matta, semiantik Täbris, ca 270 x 182 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
294. Matta, semiantik Täbris, figural, signerad, ca 269 x 189 cm.
294. Matta, semiantik Täbris, figural, signerad, ca 269 x 189 cm.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?