224
1560268

Terriner med fat, ett par, samt två fruktfat, porslin, Derby, England, ca 1830.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 350 - 1 800 EUR
1 410 - 1 880 USD
Klubbat pris

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Vardera med polykrom och förgylld dekor av earlen av Shrewsburys vapen under krona mot en äppelgrön grund med reserver med målad dekor av blommor och frukt. Längd terrin 18 cm, längd terrinfat 22 cm. Diameter fat 20 cm.

En terrin med spricka. Slitage.

Proveniens

Gåva till nuvarande ägares far från Madeleine Sager.

Beställt för John Talbot (1791-1852),
vars titlar var 16th Earl of Shrewsbury, 16th Earl of Waterford and Lord High Steward of Ireland (en titel familjen hade haft sedan 1446). Även känd som "Good Earl John" för sin välgörenhet och att han stöttade skolor och kyrkor.

Jämför med en terrin såld på Bonhams, katalog nummer 244, British and European Ceramics and Glass
3 November 2016. London, Knightsbridge.

Jämför med ett par tallrikar ur en annan servis tillverkad för samma familj, sålda på Tooveys, Fine British and Continental Ceramics, 5 december 2019, katalog no 1418.

En del ur denna servis är avbildad i John Twitchett, Derby Porcelain (2002), colour pl.225. p.233.

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?