Nr. | Föremål | Klubbat pris |
99 | Spegellampetter, ett par, för två ljus, av Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), Sengustavianska. | 32 000 SEK |
100 | Spegellampetter, ett par, för två ljus, Empire, 1800-talets början. | 8 000 SEK |
100A | Appliquer, för två ljus, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 13 000 SEK |
100B | Appliquer, ett par, för tre ljus, Frankrike 1700-talets andra hälft, Louis XVI. | 30 000 SEK |
101 | Appliquer, ett par, för fyra ljus, 1830-40-tal, Senempire. | Återrop |
102 | Väggpendyl, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1761-62), Rokoko. | 14 000 SEK |
103 | Kartellur, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803). | 13 000 SEK |
104 | Ljuskrona, för fem ljus, Stocholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 12 000 SEK |
105 | Ljuskrona, för tretton ljus, Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk. | 32 000 SEK |
106 | Ljuskrona, för sju ljus, Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk. | 20 000 SEK |
107 | Ljuskrona, för åtta ljus, Stockholmsarbete, omkring år 1800, Sengustaviansk. | 15 500 SEK |
108 | Ljuskrona, för fem ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 32 000 SEK |
109 | Ljuskrona, för sex ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 34 000 SEK |
110 | Ampel, för fyra ljus, 1800-talets början, Empire. | 48 000 SEK |
111 | Ljuskrona, för nio ljus, 1800-talets första hälft, Empire. | 55 000 SEK |
112 | Ljuskrona, för sexton ljus, 1800-talets mitt, Nyrokoko. | 65 000 SEK |
113 | Golvur, av Markwick (far och son James M., verksamma i London 1666-1730), George I. | Återrop |
114 | Golvur, av John Hodges (urmakare verksam i London ca 1729-38). | 9 600 SEK |
116 | Biblioteksur, märkt "Markwick London", omkring år 1700, Barock. | 38 000 SEK |
117 | Biblioteksur, märkt Eardley Norton (verksam i London 1762-94), George III. | 18 000 SEK |
118 | Reseur, av Eric Nohrman (urmakare i Norrköping 1769-1779), med Gustav III:s namnchiffer, 1770-tal. | 80 000 SEK |
119 | Bordspendyl, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 42 000 SEK |
120 | Officersur, av Robert & Courvoisier (firma verksam i Chaux-de-Fonds, Schweiz, 1781-1811), Louis XVI. | 34 000 SEK |
121 | Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire. | 42 000 SEK |
122 | Bordspendyl, av Peter Strengberg (urmakare i Stockholm och Mariefred 1802-1831), Empire. | 42 000 SEK |
123 | Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire. | 26 000 SEK |
124 | Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets början, Empire. | 19 000 SEK |
125 | Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 8 000 SEK |
126 | Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 10 000 SEK |
127 | Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire. | 14 000 SEK |
128 | Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire. | 13 000 SEK |
129 | Bordspendyl, Parisarbete, 1800-talets första hälft, Louis XVI-stil. | 26 000 SEK |
130 | Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 12 000 SEK |
131 | Kandelabrar, ett par, för tre ljus, Stockholmsarbeten, 1800-talets början, Empire. | 90 000 SEK |
132 | Kandelabrar, ett par för fyra ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815), Empire. | Återrop |
133 | Kandelabrar, ett par, för fyra ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815), Empire. | Återrop |
134 | Kandelabrar, ett par för fem ljus, tillskrivna Francois Rabiat (verksam i Paris 1756-1815), Empire. | 26 000 SEK |
135 | Kandelabrar, ett par, för sex ljus, Frankrike, 1800-talets första hälft, Empire. | 22 000 SEK |
136 | Cassoletter, ett par, Frankrike, 1700-talets slut, Louis XVI. | 32 000 SEK |
137 | Casoletter ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | Återrop |
138 | Ljusstakar, ett par, tillskrivna Fredrik Ludvig Rung (1758-1837), Sengustavianska. | 28 000 SEK |
139 | Ljusstakar ett par, Sverige ca år 1800, Sengustavianska. | 15 000 SEK |
140 | Ljusstakar, ett par, Stockholmsarbeten, omkring år 1800, Sengustavianska. | 32 000 SEK |
141 | Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 22 000 SEK |
142 | Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 30 000 SEK |
143 | Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets början, Empire. | 16 000 SEK |
144 | Ljusstakar, ett par, Frankrike, 1800-talets början, Empire. | 20 000 SEK |
145 | Ljusstakar, ett par, 1800-talets början, Empire. | 30 000 SEK |
146 | Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire. | 9 500 SEK |
147 | Bordsuppsatser ett par, Frankrike 1800 talets början, Empire. | 18 000 SEK |
148 | Läslampa för två ljus, sent 1700-tal, Sengustaviansk. | 7 000 SEK |
149 | Stormlyktor, ett par, Nikolaj I 1800-talets mitt. | 22 000 SEK |
150 | Ljusstakar, ett par, av Gudmund Östling (mästare i Vimmerby 1762-90), Rokoko. | 12 000 SEK |
151 | Kaffepanna, koppar, sent 1700-tal, från Gustav III:s hushåll på Gripsholm. | 22 000 SEK |
152 | Ramar, ett par, Frankrike, sent 1700-tal, Louis XVI. | Återrop |
153 | Bordsbyst, Gustav III, efter Johan Tobias Sergel, tillskriven Fredrik Ludvig Rung (1758-1837). | 55 000 SEK |
154 | Skulptur, Ryssland, 1800-talets senare del. | 3 000 SEK |
155 | Saltkar, ett par, Sverige, 1800-talets början, Empire. | 6 000 SEK |
156 | Saltkar ett par, Älvdalen 1800-talets första del. | 11 000 SEK |
157 | Mortel, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire. | 5 500 SEK |
158 | Brevpress, Älvdalen, 1800-talets första hälft, Empire. | 8 500 SEK |
159 | Kabinettskåp, Sydtyskland, troligen Augsburg, 1600-talets första hälft, Barock. | 18 000 SEK |
160 | Det Wrangelska skrinet, daterat 1658, Barock. | 480 000 SEK |
161 | Skrin, med fällock, av Georg Haupt ( mästare i Stockholm 1770 - 1784 ), Gustavianskt. | 145 000 SEK |
162 | Konvolutet till Alfred Nobels testamente 1895, egenhändigt rubricerat: Testamente /My Will och signerat samt lacksigill. | 260 000 SEK |
163 | Miniatyrbyrå, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 16 000 SEK |
164 | Svepask, allmoge, Jämtland, 1800-tal. | 3 000 SEK |
165 | Johan Nützel, Lockbägare/Kredensbägare, förgyllt silver, Stockholm 1698. Barock. | 60 000 SEK |
166 | Dryckeskanna, delvis förgyllt silver, sannolikt av Jacob Fleischmann (verksam i Arensburg 1675-1698, Estland). Barock. | 160 000 SEK |
167 | Johann Rohde II, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Danzig (verksam 1684-1726), ca 1690. Barock. | 155 000 SEK |
168 | Johan Hansson Teelning, dryckeskanna, silver, (verksam i Norrköping 1661-1711), före 1700. Barock. | 90 000 SEK |
169 | Walter Kopman, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Hamburg (verksam 1649-1688). Barock. | Återrop |
170 | Erik Månsson Schmidt, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm (verksam 1675-1686). Barock. | 36 000 SEK |
171 | Lorenz Westman, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm (verksam 1656-1682). Barock. | 40 000 SEK |
172 | Friedrich Richter, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1698. Barock. | 125 000 SEK |
173 | Johan Nützel, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm (verksam 1674-1716) före 1689. Barock. | 140 000 SEK |
174 | Anders Jensen Scheel, dryckeskanna, silver, Nykøbing (verksam 1677-1706), Danmark. Barock. | Återrop |
175 | Johan Nützel, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1708. Barock. | Återrop |
176 | Christian Henning, presenterfat, silver, Stockholm 1713. Barock. | 28 000 SEK |
177 | Johann Haltenwanger, kalk, delvis förgyllt silver, Augsburg 1697-1699. Barock. | 16 000 SEK |
178 | Petter Britt, bägare, silver, Kalmar (verksam 1701-1758 (1779)). Barock. | 17 000 SEK |
179 | Petter Lund, bägare, delvis förgyllt silver, Nyköping 1728. | 5 000 SEK |
180 | Arnold von der Hagen, bägare, delvis förgyllt silver, Norrköping (verksam 1695-1740(-42)), ca 1720. | 14 000 SEK |
181 | Anders Wibeck, bägare, delvis förgyllt silver, Borås 1729. | 12 000 SEK |
182 | Lorens Stabeus, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1749. Rokoko. | Återrop |
183 | Nikifor Timofeev, lockbägare, ett par, delvis förgyllt silver, Moskva 1729. Barock. | 120 000 SEK |
184 | Martin Bernström, bägare, delvis förgyllt silver, Härnösand (verksam 1742-1779 (1782)). Rokoko. | Återrop |
185 | Lorens Stabeus, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1761. Rokoko. | 5 500 SEK |
186 | Carl Fahlberg, bägare, delvis förgyllt silver, Uppsala 1771. Rokoko. | Återrop |
187 | Fredrik Petersson Ström, bägare med lock, silver och kopparmynt, Stockholm 1789. Gustaviansk. | Återrop |
188 | Kaffekanna, silver, Barcelona, otydliga mästarstämplar. 1700-tal. Rokoko. | 14 000 SEK |
189 | Johan Julin, kaffekanna, silver, Köping 1773. Rokoko. | Återrop |
190 | Pehr Zethelius, tekanna, silver, Stockholm 1769. Rokoko. | 32 000 SEK |
191 | Conrad Gadd och Johan Bergengren, sockerruskor, ett par, silver, Kristianstad 1744 och 1754. | 26 000 SEK |
192 | Dryckeskanna, silver, London 1775, möjligen av William Bennet. | Återrop |
193 | Andrew Fogelberg, såsterriner med lock, ett par, silver, London 1774. | 26 000 SEK |
194 | Saltkar med skedar, ett par, silver, tidigt 1700-tal. Senbarock. | 5 500 SEK |
195 | Jonas Berg, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Stockholm, 1761. Rokoko. | 8 500 SEK |
196 | Daniel Lundström, gräddsnäcka, delvis förgyllt silver, Stockholm 1764. Rokoko. | Återrop |
197 | Hobert Scharén, gräddsnipa, silver, Vadstena 1777. | 13 000 SEK |