103
1512921

Kartellur, av Jacob Kock (hovurmakare i Stockholm, verksam 1762-1803).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528 - 704 EUR
558 - 744 USD
Klubbat pris
13 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Sprindelgång. Nyckeldragare. Tillverkad ca år 1800. Fodral av förgylld brons i Louis XV med allegorisk dekor för tidens gång. Höjd 36, bredd 15 cm.

Proveniens

Viveca Wehtje (född Trolle-Bonde).

Verket numrerat 1763 indikerar tillverkningsår efter 1796. Se Urmakare och klockor i Sverige och Finland, (Stockholm: Norstedts, 1995) s. 334.