Förgylld och bronserad, Delvis genombruten dekor av rocailler, blomster, bärande lagerknippen samt meanderbård mot pikerad botten. Vitmålad urtavla med romerska sifferindex signerad "Joh: Lindgren / Stockholm". Höjd 92, bredd 54 cm. Pendel medföljer.