171
1525242

Lorenz Westman, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm (verksam 1656-1682). Barock.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 400 - 5 280 EUR
4 650 - 5 580 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylindrisk, slät, på tre rikt dekorerade kulfötter, anfanger samt fruktornerad hänkel med kulknopp. Fällbart lock med infällt mynt. Höjd 17,5 cm, vikt 1215 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.

Medalj/mynt föreställande: Framsida: Kung Karl XI:s högervända bröstbild iklädd lagerkrönt peruk och manteldraperad harnesk. Text:"CAROLUS XI D G REX SUEC"
Baksida med Karl XI som rider Eriksgata 1673. Text: "LUSTRATIS FINIBUS"