Carl Fahlberg, bägare, delvis förgyllt silver, Uppsala 1771. Rokoko.
Konande, dekor av vågband och stämplad lambrequin samt graverad dekor av rocailler och initialer. Godronnerad fotring. Höjd 17,7 cm, diameter 13,7 cm. Vikt 340 g.
Proveniens
En betydande svensk privatsamling.
×
Logga in
Kunde inte logga in