185
1525259

Lorens Stabeus, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm 1761. Rokoko.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
528 - 704 EUR
558 - 744 USD
Klubbat pris
5 500 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Konande, dekor av vågband och stämplad lambrequin samt graverade rocailler och initialer. Fot med svängda knäckar. Höjd 16 cm, diameter 12 cm. Vikt 256 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.