175
1525230

Johan Nützel, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm 1708. Barock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 520 - 4 390 EUR
3 730 - 4 660 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Cylindrisk, slät, på tre rikt dekorerade kulfötter, bladanfanger samt fruktornerad hänkel med kulknopp. Fällbart lock med graverade blommor samt infällt mynt. Graverade initialer. Höjd 16,5 cm, vikt 804 g.

Tidigare katalogiserad som år 1709.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.

Medalj/mynt föreställande: Framsida: Kung Karl XI:s högervända bröstbild iklädd lagerkrönt peruk och manteldraperad harnesk. Text:"CAROLUS. DEI.AVXI.LIO.RVSSOR.VICTOR"
Baksida med trofégrupp/fasces samt text: VNVM.PRO.CVNCTIS.FAMA.LOQVATVR.