168
1525243

Johan Hansson Teelning, dryckeskanna, silver, (verksam i Norrköping 1661-1711), före 1700. Barock.

Utropspris
70 000 - 80 000 SEK
6 150 - 7 030 EUR
6 530 - 7 460 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Dubbelslagen mästarstämpel. Invändigt förgylld och spår av förgyllning på lock och livet. Cylindrisk, heldriven med dekor av blommor och blad, på tre fruktornerade kulfötter, anfanger med blad, handtag med frukter och kulformat tumgrepp. Höjd 16 cm, vikt 873 g

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.