100
1478956

Spegellampetter, ett par, för två ljus, Empire, 1800-talets början.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
879 - 1 050 EUR
933 - 1 120 USD
Klubbat pris
8 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Ovala ramar fanerade med mahogny, bronserad dekor av kymation. Dekorbeslag av driven mässing. Ljusarm av mässing. Kvicksilverfolierade spegelglas. Höjd 56, bredd 40 cm.