99
1504031

Spegellampetter, ett par, för två ljus, av Jonas Frisk (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), Sengustavianska.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 640 - 3 520 EUR
2 790 - 3 720 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Alexander Johansson
Alexander Johansson
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 71

Förgyllda och bronserade. Oval form. Krön med bandrosett. Dekor av pärlstav och lagerkvistar. Ljusarm av mässing. Kvicksilverfolierade spegelglas. Signerade Frisk med brännstämpel samt märkta med Stockholms Hallstämpel 1805. Höjd 59, bredd 37 cm.