173
1525223

Johan Nützel, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Stockholm (verksam 1674-1716) före 1689. Barock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris
140 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld, cylindrisk med rikt driven dekor av blommor och blad samt figurer symboliserande de fyra årstiderna.
Blomornerade kulfötter, fotanfanger och svängd hänkel samt kulformad tumknopp. Höjd 16 cm, vikt 821 g.

Proveniens

En betydande svensk privatsamling.