Nr. | Föremål | Klubbat pris |
1 | Skrivskåp, Sydtyskland, 1700-talets första hälft, Senbarock. | 50 000 SEK |
2 | Bokskåp, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | 18 000 SEK |
3 | Bokskåp, troligen Österrike, 1800-talets början, Empire. | 34 000 SEK |
4 | Kista, Sverige, 1600-talets andra hälft, Barock. | 28 000 SEK |
5 | Byrå, Frankrike, 1700-talets mitt, Louis XV. | Återrop |
6 | Toilettebyrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko. | 24 000 SEK |
7 | Byrå, av Christian Linning (mästare i Stockholm 1744-1779), Rokoko. | 90 000 SEK |
8 | Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Stockholmsarbete, Rokoko. | 60 000 SEK |
9 | Byrå, tillskriven Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko. | 32 000 SEK |
10 | Byrå, av Johan Jacob Eisenbletter (verksam i Stockholm ca 1760-1813), Rokoko. | 60 000 SEK |
11 | Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | Återrop |
12 | Byrå, av Niclas Korp (mästare i Stockholm 1763-1800), Rokoko. | 36 000 SEK |
13 | Byrå, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), Rokoko. | 36 000 SEK |
14 | Byrå, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), Rokoko. | Återrop |
15 | Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko. | Återrop |
16 | Byrå, av Georg Haupt (mästare i Sockholm 1770-1784), Gustaviansk. | 1 100 000 SEK |
17 | Byrå, av Johan Neijber (mästare i Stockholm 1768-1795), Gustaviansk. | 65 000 SEK |
18 | Byrå, tillskriven Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustaviansk. | 52 000 SEK |
19 | Byrå, av Carl Lindborg (mästare i Stockholm 1781-1808), Gustaviansk. | 26 000 SEK |
20 | Byrå, av Nils Petter Stenström (mästare i Stockholm 1781-1790), Gustaviansk. | 65 000 SEK |
21 | Byrå, av Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), Sengustaviansk. | 40 000 SEK |
22 | Skrivbyrå, tillskriven Johan Fredric Wejssenburg d.ä. (mästare i Stockholm 1795-1837), Sengustaviansk. | 22 000 SEK |
23 | De Geerska Hauptskåpen, ett par halvmåneformade skåp, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770 - 1784), Gustavianska. | Återrop |
24 | Pottskåp tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), Sengustavianskt. | 15 000 SEK |
25 | Sekretär, av Johan Hindrich Reimers d.ä. (mästare i Stockholm 1754-73), Rokoko. | 26 000 SEK |
26 | Sekretär, tillskriven Jonas Hultsten (mästare i Stockholm 1773-1794), Gustaviansk. | Återrop |
27 | Skrivbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustavianskt. | Återrop |
28 | Sekretär, Parisarbete, 1800-talets andra hälft, Louis XVI-stil. | 48 000 SEK |
29 | Bord, Sverige, omkring år 1700, Barock. | 32 000 SEK |
30 | Bord, utfört i Gottlieb Iwerssons verkstad av Peter Rundgren (verksam i Stockholm 1779-1785), Gustavianskt. | 42 000 SEK |
31 | Brickbord, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), Gustavianskt. | 220 000 SEK |
32 | Bord, av Friedrich Schalin (mästare i Stockholm 1797-1817), Sengustavianskt. | 10 000 SEK |
33 | Sybord, tillskrivet Lars Qvarnberg (mästare i Stockholm 1801-1813), Sengustavianskt. | 20 000 SEK |
34 | Bord, tillskrivet Carl Diedric Fick (mästare i Stockholm 1776-1806), Sengustavianskt. | 34 000 SEK |
35 | Spelbord, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko. | 26 000 SEK |
36 | Fällbord, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785). | 30 000 SEK |
37 | Bord, Nordeuropa 1800-talets första del, Empire. | Återrop |
38 | Gueridonbord, Frankrike, 1800-talets andra hälft, Empirestil. | 80 000 SEK |
40 | Konsolbord, Centraleuropa, 1700-talets mitt, Louis XV. | 34 000 SEK |
41 | Konsolbord, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustavianskt. | 30 000 SEK |
42 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Gustavianskt. | Återrop |
43 | Konsolbord, ett par. Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska. | Återrop |
44 | Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt. | 26 000 SEK |
45 | Konsolbord, Stockholmsarbete 1800-talets första del, Empire. | Återrop |
46 | Porfyrskiva, Älvdalens porfyrverk, tidigt 1800-tal. | 16 000 SEK |
47 | Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko. | 30 000 SEK |
48 | Soffa, Sverige, 1700-talets senare del, Rokoko. | 12 000 SEK |
49 | Soffa, Stockholmsarbete, Ephraim Ståhls art, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 36 000 SEK |
50 | Karmstolar, ett par, samt fotpall, av Johan Hammarström (mästare i Stockholm 1794-1812), Gripsholmsmodell, Gustavianska. | 34 000 SEK |
51 | Karmstolar, fyra stycken, av Jean-Jacques Pothier (mästare i Paris 1750-ca.1780), Louis XV. | 24 000 SEK |
52 | Karmstolar ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Rokoko. | 15 000 SEK |
53 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Gustavianska. | 11 000 SEK |
54 | Karmstol, Stockholmsarbete, Gripsholmsmodell, sent 1700-tal, Gustaviansk. | 15 000 SEK |
55 | Karmstolar, tre stycken, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska. | 10 000 SEK |
56 | Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska. | 24 000 SEK |
57 | Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska. | 18 000 SEK |
58 | Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska. | 16 000 SEK |
59 | Karmstolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska. | 18 000 SEK |
60 | Karmstol, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | 6 500 SEK |
61 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska. | 24 000 SEK |
62 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska. | 24 000 SEK |
63 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska. | Återrop |
64 | Karmstolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska. | 32 000 SEK |
65 | Karmstolar, ett par, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Sengustavianska. | 20 000 SEK |
66 | Karmstolar, ett par, Sverige 1800-talets början, Empire. | Återrop |
67 | Karmstol, Nikolaj I, 1820-30-tal, Empire. | Återrop |
68 | Stolar, sex stycken, av Alexander Thunberg (mästare i Stockholm 1756- 1791), Senbarock. | 14 000 SEK |
69 | Stolar, sex stycken, av Melchior Lundberg d.ä. (mästare i Stockholm 1774-1812), Gustavianska. | 26 000 SEK |
70 | Stolar, sex stycken, utförda efter förlaga av Carl Wilhelm Carlberg, Lindome, 1700-talets slut, Sengustavianska. | 13 000 SEK |
71 | Stolar, sex stycken, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), samt två snarlika, Gustavianska. | 17 000 SEK |
72 | Stolar, sex stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska. | 15 000 SEK |
73 | Stolar, 12 stycken, av Johan Hammarström (mästare 1794-1812), Ephraim Ståhl (mästare 1794-1820), Gustavianska. | 50 000 SEK |
74 | Stolar, fyra stycken, av Erik Öhrmark (mästare i Stockholm 1777-1813), Gustavianska. | Återrop |
75 | Stolar, ett par, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska. | 8 500 SEK |
76 | Stolar, fem stycken, modellen tillskriven Carl Fredrik Sundvall (1754 - 1831), Empire. | 22 000 SEK |
77 | Taburetter, fem stycken, av Johan Lindgren (mästare i Stockholm 1770-1800), Gustavianska. | 48 000 SEK |
78 | Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets senare del, Gustavianska. | 6 000 SEK |
79 | Taburetter, ett par, av Erik Holm (mästare i Stockholm 1779-1814), Gustavianska. | 17 000 SEK |
80 | Taburetter ett par, av Melchior Lundberg d.ä., (mästare i Stockholm 1775-1812), Sengustavianska. | 15 000 SEK |
81 | Taburetter ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska. | 14 000 SEK |
82 | Taburetter, ett par, Stockholmsarbeten, sent 1700-tal, Sengustavianska. | 7 000 SEK |
83 | Banketter, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Sengustavianska. | 12 000 SEK |
84 | Kungliga banketter ett par, Stockholmsarbeten 1800-talets första del, Empire. | 10 000 SEK |
85 | Spegel, av Burchardt Precht (verksam i Stockholm 1674-1738), Barock. | 70 000 SEK |
86 | Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko. | 38 000 SEK |
87 | Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko. | 22 000 SEK |
87A | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799), Rokoko. | 22 000 SEK |
88 | Spegel, av Nils Meunier (verksam i Stockholm 1754-1797), 1778, Rokoko. | 26 000 SEK |
89 | Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko. | 30 000 SEK |
90 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), Rokoko. | Återrop |
91 | Spegel, Stockholmsarbete 1770-tal, Gustaviansk. | 48 000 SEK |
92 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-99), Gustaviansk. | 12 000 SEK |
93 | Spegel, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799) och Anders Öberg (1781-1791), Gustaviansk. | 18 000 SEK |
94 | Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Gustaviansk. | Återrop |
95 | Speglar, ett par, av Olof Wetterberg (mästare i Jönköping och Kalmar 1785-1803), Gustavianska. | 70 000 SEK |
96 | Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk. | Återrop |
97 | Spegel, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Sengustaviansk. | 19 000 SEK |
98 | Spegellampett, för ett ljus, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko. | 6 000 SEK |
98A | Spegellampetter, ett par, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), Gustavianska. | 50 000 SEK |
98B | Spegellampetter, ett par snarlika, för två ljus, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799), Gustavianska. | 46 000 SEK |