Fanerat med mahogny, ebenholz och lönn. Kvadratisk skiva med ovalt nedsänkt fält och nåldynor, raka nedåt avsmalnande ben med kryss samt skuren dekor av patera. I sargen låda med fackinredning, signerad med etikett "Friedrich Schalin Schatullmakare.". Längd 58, bredd 40, höjd 76,5 cm. Nyckel medföljer.