Byrå, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785), Rokoko.
Fanerad med alm och alrot. Beslag av förgylld mässing. Tre lådor samt skrivskiva. Signerad på bakstycket med brännstämpel "I. SIÖLIN". Längd 118, bredd 56, höjd 78,5 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in