Konsolbord, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustavianskt.
Förgyllt, bronserat och imitationsbemålat. Sarg med skuren dekor av löpande hund, hörnfleuroner och draperade lagergirlander. Kannelerade ben med bladhölstring. Benkryss med krönande urna. Porfyrimiterande skiva. Längd 92, bredd 43, höjd 82 cm.
×
Logga in
Kunde inte logga in