43
1510751

Konsolbord, ett par. Stockholmsarbeten 1700-talets senare del, Gustavianska.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 830 - 11 000 EUR
9 110 - 11 400 USD
Klubbat pris
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgyllda och bronserade. Skuren dekor med lagerstav, pärlstav, hörnfleuroner, bandfläta samt pinjekottar. Skiva i svart marmor s.k Portor. Den andra skivan i trä och senare. Längd 90, bredd 50 höjd 81 cm.

Proveniens

Odensviholms säteri, Odensvi socken, Småland.
Familjen Fleetwood.
Inköpta på Odensviholmsauktionen 1973, katalognummer 755-56.
Därefter i arv till nuvarande ägare.

Svenska slott och herresäten vid 1900-talets början: Småland, Blekinge, Östergötland (Stockholm: Nordiska familjeboks tryckeri, 1909), avbildade s. 84; Slott och herresäten i Sverige: Småland, Öland, Gotland. (Malmö: Allhems förlag, 1971) avbildade s. 351.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 660

514. Vivianna Torun Bülow-Hübe, ring, sterlingsilver med en cabochonslipad ametist, för Georg Jensen.
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
Budhistorik
Fair warning
Fair warning
Fair warning
4 000

ditt bud
3 500

ditt bud
Aktuellt bud:
4 000 SEK